banner1322
x

OTOKAR OTOBÜS İHRACATINDA HIZ KESMİYOR

Otokar, otobüs ihracatı yaptığı ülkeler arasına bir Avrupa ülkesini daha ekledi.

OTOKAR OTOBÜS İHRACATINDA HIZ KESMİYOR
Robot Zirvesi

Kendi tasarımı ve üretimi otobüslerle ihracat pazarlarında büyümeyi sürdüren Otokar, son olarak pazarları arasına Slovakya'yı ekleyerek 40 adet Kent Körüklü otobüsü siparişi aldı.

YIL SONUNA KADAR TESLİMATLARI TAMAMLANACAK

Başta Avrupa olmak üzere 50’den fazla ülkede otobüsleri kullanılan Koç Grubu bünyesindeki şirket, Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’den (Dopravny Podnik Bratislava) 40 adet Kent Körüklü otobüsü siparişi aldı.

Slovakya’nın başkenti Bratislava'nın toplu taşımacılık ihtiyaçları doğrultusunda üretilecek otobüslerin 2021 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

"DÜNYANIN ÖNDE GELEN ŞEHİRLERİNDE TERCİH EDİLİYOR"

Anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, siparişle beraber Ora ve Doğu Avrupa'da büyüme hedeflerinde önemli bir adım attıklarını ve ihracat pazarlarına Slovakya'yı da eklediklerini belirtti.

Otobüslerinin Türkiye'nin yanı sra Almanya, Bulgaristan, Fransa, İspanya, İtalya, Letonya, Malta, Polonya, Romanya, Sırbistan gibi birçok Avrupa ülkesinde şehir içi toplu taşımacılıkta kullanıldığını söyleyen Görgüç, Türkiye'de tasarlanan ve üretilen araçların dünyanın önde gelen şehirlerinde tercih edilmesinden ötürü büyük gurur duyduklarını ifade etti.

"BİRÇOK YENİLİĞİ İLK KEZ AVRUPA PAZARINA SUNACAĞIZ"

Konuyla ilgili olarak Otokar Ticari Araçlar Uluslararası Satış Pazarlama Direktörü Hakan Bubik ise, sipariş alınan araçların Bratislava’nın toplu taşımacılık ihtiyaçları doğrultusunda üretileceğini dile getirdi ve "Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’nin isterleri doğrultusunda, yolcuların seyahat deneyimini keyifli kılacak ve şoförlerin sürüş konforunu arttıracak birçok yenilik ilk defa bu araçlarla Avrupa pazarına sunulacak" ifadelerini kullandı.

BRATİSLAVA ULAŞIMINA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK

Bratislava’nın talebi doğrultusunda üretilecek araçlarda birçok yeni özellik olacak. Bratislava ulaşımına yeni bir soluk getirmesi beklenen yeni özellikler şöyle:

  • Otomatik yolcu sayımı gerçekleştirecek araçlarda WiFi bağlantısının yanı sıra USB şarj bölümleri de bulunacak.
  • Otobüslere yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kameralarla, görme engelliler de dahil olmak üzere, tüm yolculara güvenlik sağlayacak modern bir bilgi sistemi araçlarda yer alacak.
  • Yolcular, bilgi sistemlerinden güncel haberleri, hatların ve aracın mevcut hareketini gerçek zamanlı takip edebilecek.
  • Geniş kapıları, alçak tabanlı girişi ve engelli rampası ile engelli, çocuklu ve yaşlı yolcuların rahatça otobüslere inip binmeleri sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 12:42
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını