banner1339
x

OPTİK NETLİK NEDEN ÖNEMLİ?

Lincoln Electric Türkiye, otomatik kararan kaynak maskesi seçiminde iş güvenliği hususlarının yanında maskenin optik netliği ve kullanıcıya sunduğu görüş netliğinin önemini de vurguluyor.

OPTİK NETLİK NEDEN ÖNEMLİ?
Robot Zirvesi

CEM KARATAY - Lincoln Electric Türkiye, kaynak yapmanın zor bir iş olduğunu ve özellikle 8-10 saatlik mesainin büyük bölümünde maske kullanan kaynakçılar için kaynak maskelerinin optik netliğinin önemine dikkat çekiyor. 

Söz konusu durum, ince, sıra dışı ve/veya pahalı malzemeler üzerinde çalışılırken geçerli olurken, devamlı değişen arkta ve kaynak banyosundaki güçlükle algılanan değişikliklerin daha net görülebilmesi kesin sonuçlar ve yüksek kaliteli kaynaklar elde edilmesine imkan veriyor.

GÖRÜŞ VE KALİTE KAYBINA NEDEN OLABİLİYOR

Yanlış maske seçimi fazla karanlık ya da filtresinden sunduğu görüş kalitesi fazla değişkenlik gösteren maske görüş sorunlarının yanı sıra kaynak kalitesini etkileyebiliyor.

Yüksek kaliteli bir otomatik kararan maskeyi ve kartuşunu televizyonunuz gibi düşünebilirsiniz.

Kaynak maskesinin görüntü kalitesi, televizyonda karıncalı bir analog ekran yerine, net ve yük çözünürlüklü bir ekranda program seyretmek ile eşdeğer düşünülebilir ve optik netlik de burada devreye giriyor. 

AVRUPA STANDARTLARINI BAZ ALIYOR

Göz ve yüz koruması hususlarını düzenleyen üçüncü taraf Avrupa Standartlarını yol gösterici olarak kabul eden Lincoln Electric, bu çerçevede önemli optik netlik derecelerini kapsayan EN379 standardını baz alıyor.

Bu dereceler kaynak kartuşunun ışık geçirimini ve ayrıca kartuş katmanlarının ışığı dağıtma durumunu ölçen testlerle belirleniyor. 

Optik netlik bakımından EN379-1/1/1/1 derecesine sahip otomatik kararan kaynak maskeleri, görüş alanının tüm yüksekliği ve genişliği boyunca eşit gölge seviyeleri sunuyor ve düzgün bir görüntü sağlıyor (görüntü bozukluğu varsa da çok azdır). 

Firma, EN379-1/1/1/1 derecesi olan standardı maskelerinin tasarım ve üretim sürecine dahil ederek sektöre öncülük ediyor. Söz konusu standarda sahip 1840, 2450 ve 3350 serisi Yeni VIKING™ otomatik kararan maskeleri de bu anlamda kullanıcılarına optik netlik sunuyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 12:52
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını