banner1322
x

O ÜRÜNÜN ÜRETİMİNDE 100 BİN ADEDE ULAŞTI

ASELSAN, mühimmat elektroniği üretiminde bugüne kadar 100 bin adet üretim gerçekleştirdiğini duyurdu.

O ÜRÜNÜN ÜRETİMİNDE 100 BİN ADEDE ULAŞTI
Endüstri 40 Zirvesi

ASELSAN, kendi tesislerinde "35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Sözleşmesi" kapsamında, bugüne kadar 100 bin adet mühimmat elektroniği üretiminin gerçekleştirildiğini belirtti. 

2017 SONUNDA İMZALANDI

Firma tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen ve 29 Aralık 2017'de imzalanan sözleşme çerçevesinde "ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat" üretiliyor.

Şirket, sözleşme kapsamında tesislerinde bugüne kadar 100 bin adet mühimmat elektroniğinin imalatını tamamladı. 

HAVA SAVUNMA SİLAHI OLARAK KULLANILIYOR

"ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat" hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre düzeltmeli zaman programlama yetenekleri sayesinde yüksek vuruş hassasiyeti yakalıyor. Böylece namlulu sistemlerin etkili hava savunma silahları olarak kullanılabilmelerine olanak tanıyor.

Modernize Çekili Top ve KORKUT sistemleri, ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile kullanıldığında savaş uçağı, helikopter gibi geleneksel hava hedeflerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı da etkili oluyor.

KISITLI KATILIMLI KUTLAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Katmanlı hava savunmanın önemli bir unsuru haline gelen ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat, firmanın ana yükleniciliğinde, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü ile geliştirildi.

ASELSAN'da kurulan Otomatize Mühimmat Elektroniği Üretim Hattı'nda 100 bin adet mühimmat elektroniği üretiminin tamamlanmasıyla ilgili, Covid-19 kapsamında alınan tedbirlerle kısıtlı katılımın olduğu bir kutlama gerçekleştirildi.

Proje ile elde edilen tecrübe ve bilgi birikimle, çok çeşitli kalibre ve tipte akıllı mühimmat kısa sürede geliştirilebiliyor. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 13:30
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını