O ÜLKEDEN TÜRKİYE’YE YATIRIM HAMLESİ

Etiket malzemesi tedarikçisi firma, Türkiye'deki terminaline yeni yatırım yaparak yeniledi.

O ÜLKEDEN TÜRKİYE’YE YATIRIM HAMLESİ
Endüstri 40 Zirvesi

Dünyada sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği çalışmalarıyla bilinen global etiket malzemeleri tedarikçisi UPM Raflatac, Türkiye’ye yeni bir yatırım yaptı.

Türkiye’deki geçmişi 20 yılı geçen ve etiket pazarına hizmet sunan UPM Raflatac’ın İstanbul Sancaktepe’deki merkezini 60 milyon TL yatırımla büyüten Finlandiya merkezli UPM Grubu, yeni etiket terminalinin Türkiye’nin stratejik konumu, üretim ve ihracat potansiyeli ile bölgenin merkez üssü olduğunun altını çizdiler.

"21 ÜLKENİN OPERASYONLARINI İSTANBUL'DAN YÜRÜTÜYORUZ"

Türkiye operasyonunun başında bulunan UPM Raflatac Türkiye, Kafkasya, Ortadoğu ve Güney Asya’dan Sorumlu Ülke Müdürü Cem Karabayır, konu ile ilgili görüşlerini paylaşırken 5 bin metrekare alanda faaliyete geçen İstanbul terminalinin UPM Raflatac’ın Doğu Avrupa’daki büyüme stratejisinin en önemli parçası olduğunu dile getirdi.

Ağırlıklı olarak gıda, içecek ve ilaç sektörü için etiket malzemesi ürettiklerini belirten Cem Karabayır, İstanbul’daki merkezin daha kısa teslim süresi ve daha geniş ürün yelpazesi sayesinde şirketin kendinden yapışkanlı etiket pazarında bölgedeki konumunu güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Karabayır, “UPM Raflatac için Türkiye çok önemli ve potansiyeli kuvvetli bir pazar. Yeni İstanbul terminali ile UPM Raflatac’ın Kafkaslar ve Ortadoğu ülkeleri satış ve yönetim ofisi de Türkiye oldu. 21 senedir Türkiye’de etiket pazarına yüksek sürdürülebilir standartlarda malzeme üretiyor ve çevre bölgelere ihracat yapıyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ancak ihracat potansiyelini kullanarak mümkün hale gelebilir. Finlandiya Türkiye’nin üretim ve ihracat potansiyeline güveniyor. 60 milyon lira yatırımla büyüttüğümüz bu terminal stratejik konumu ile firmanın Balkan ülkeleri, Kafkasya ve Ortadoğu’ya sevkiyatlarında ve bu bölgede büyümesinde önemli rol oynayacak. Ben de dahil olmak üzere Türkiye operasyonlarımızda üç farklı birimde (etiket, kâğıt ve ahşap ürünleri) 43 Türk çalışanımız görev alıyor. UPM Raflatac olarak yeni terminalimizle 21 ülkenin etiket operasyonlarını tek bir merkezden yani İstanbul’dan yürütüyoruz.”

İLK GLOBAL ETİKET MATERYALLERİ ŞİRKETİ OLMA HEDEFİ

Sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerle adını tüm dünyada duyuran UPM Raflatac dünyada 10 fabrikası, 26 terminali ve 3 bin çalışanı ile 40 yıldan fazla kendi alanında faaliyet gösteriyor.

Cem Karabayır, etiketlerin sürdürülebilir ambalajın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyerek günümüzde tüketicilerin amaca odaklı sürdürülebilir ürünlere ve çözümlere yönelik talebinin her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaştığını; tüketicilerin markalardan sadece daha sürdürülebilir ürünler değil, aynı zamanda daha sürdürülebilir ambalajlar da talep ettiğini kaydetti.

Karabayır, “Daha iyi bir geleceğin teminatı olan döngüsel ekonomi için sürdürülebilir çözümlere geçmeli ve döngüsel daireyi kapatmalıyız. Bu da ancak fosillerin ötesinde daha akıllı bir gelecek için üretim yapabilmekle olur. UPM Raflatac olarak fosillerin ötesine geçen ilk global etiket materyalleri şirketi olmayı hedefliyoruz. Fosil kaynaklı malzemeler yerine yenilenebilir alternatifler sunma çalışmalarını sürdürüyoruz. Etiketleri tükettiğimiz her şeyde ve her yerde görüyoruz. Sürdürülebilir ambalajlarda etiketler işte bu nedenle çok önemli. Etiketler ambalajın sürdürülebilirliğini artırarak, ürünün sürdürülebilirliği hakkında bilgi vererek, ambalajın geri dönüştürülebilmesini ve yeniden kullanılabilmesini sağlayıp döngüsel ekonomiyi destekleyerek değişimin hızlandırıcıları olarak hareket edebilirler." dedi.
 
Cem Karabayır konuşmasına, “Ambalaj sektörü fosil kaynaklı karbondan yenilenebilir hammaddelere ve doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye dönüşümü başlattı. Yarattığımız çevresel etkiyi nötr hale getirebileceğimiz bir geleceğe ilerlemeliyiz. Çünkü sorumluluk bilinciyle gerçekleştirilen operasyonlar ve döngüsel ekonomi rekabet avantajı oluşturur. Fosillerin ötesine geçmek UPM Raflatac için karbon döngüsüne karbon yükü ekleyen saf fosil karbon kaynaklarını azaltmak veya yerlerine başka kaynaklar koymak anlamına geliyor. Sorumlu hammadde tedariki ve sürdürülebilir operasyonlardan yenilikçi ürün ve hizmetlere kadar her alanda ‘azalt, geri dönüştür, yenile ve yeniden kullan’ ilkelerini uyguluyoruz” diyerek devam etti. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMANCILIK ANLAYIŞI

UPM Raflatac, fosillerin ötesinde daha akıllı bir gelecek için etiket üretiyor. Firma, etiketlerinin ham maddesi olan kağıtları sürdürülebilir endüstriyel ormanlardan elde ediyor; bu ormanlardaki ham maddeyle üretim yapıyor.

Söz konusu yöntemle ormansızlaşma azalırken ham madde için kullanılan ormanların yüzölçümü ve ağaç sayıları düzenli olarak artıyor. UPM Raflatac’ın etiket malzemeleri için her dakika 100, her yıl 50 milyon yeni ağaç dikiliyor. 20-25 sene önce dikilen ağaçları şu anda kullanan firma, 1 ağacın yerine en az 3 ağaç dikilmesini sağlıyor. Şirketin sürdürülebilir ormanları Finlandiya ve Baltık bölgelerinde yer alıyor.

Etiketlerinin ham maddesi için plastiğe değil ahşaba yönelen Finlandiyalı şirket hiçbir ahşabı, tropik yağmur ormanlarından veya fidanlığa dönüştürülen ormanlardan almıyor. Firma böylece verimli kaynak kullanımına, döngüsel ekonomiye geçişe ve iklim değişikliğini hafifletmeye destek veriyor.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 12:33
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını