Maske üreticilerine büyük destek! Çözüm paketini hayata geçirdi

Mitsubishi Electric, maske imalat makinası yapımında yardımcı olacak iQ Monozukuri FACEMASK çözüm paketini hayata geçirdi. Çözüm paketi, dünya genelinde makina üreticileri ve sistem entegratörlerine sunuluyor.

Maske üreticilerine büyük destek! Çözüm paketini hayata geçirdi
Endüstrideara

Mitsubishi Electric, pandemi döneminde önemli bir rolü bulunan steril maske üreticilerine dünya çapında destek sunmaya başladı. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory uygulamaları için ilk basamakta yer alan iQ Monozukuri paketleriyle işlem, uygulama ve makinaların her biri için en iyi çözümler sağlanıyor.

Maske imalat makinası yapımında yardımcı olacak iQ Monozukuri FACEMASK çözüm paketi, ücretli olan iQ Monozukuri CONVERTING ve iQ Monozukuri PACKAGING içinde yer alan fonksiyon bloklarının düzenlenmesiyle oluşturuldu.

Mitsubishi Electric, maske makinalarında kullanılacak olan ürünleri için fonksiyon bloklarını ve fonksiyon bloklarını açıklayan teknik dokümanları global web sitesinde kamuya açık olarak paylaşıyor.

iQ Monozukuri FACEMASK çözüm paketi, örnek konfigürasyon ve projelerle makina üreticilerine rehber olması için hazırlandı. 

İKİ FARKLI KONFİGÜRASYON OLUŞTURULDU

N95 tipi ve aynı anda birkaç tane maske üretimi için tam otomatik makineler, düz maske üretimi için ise yarı otomatik makinalar kullanılabiliyor. iQ Monozukuri FACEMASK çözüm paketinde yarı otomatik makinalarda yapılacak düz maske üretimi anlatılıyor ve konfigürasyonlarla ilgili şu bilgilere yer veriliyor. 

Yüzey parçaları, filtre parçası ve burun bandı; düz maske üretiminin ilk aşamasında kullanılan maske imalat materyalleri olarak kullanılıyor.

Çözüm paketi içinde sunulan iQ-R konfigürasyonunda en az dört adet sensör kullanılması öneriliyor.

Bu sensörler; işaret sensörü, maske üretiminde herhangi bir pozisyon kaymasını engellemeye yardımcı olan kenar sensörü, yüzey parçası bitiş ve filtre parçası bitiş sensörleri olarak sıralanıyor.

iQ-R konfigürasyonunda; açıcı ekseni süren servo motor ile yüzey ve filtre parçaları açılıyor. Köşe pozisyon ekseniyle kenar sensöründen alınan geribildirimle maske imalat malzemesinin pozisyon kayma kontrolü yapılıyor ve ardından ana eksen, yüzey ve filtre parçaları birleştirilip dikey olarak mühürleniyor. Sonrasında, kesici eksenle (rotary cutter) maskeler belirli bir ölçüde kesilip konveyör eksene gönderiliyor. İşaret sensöründe görülen maskeler, mühürleme ekseninde kulak ipi yerleştirilerek yatay olarak mühürleniyor ve maske üretimi tamamlanıyor. 

iQ-F konfigürasyonunda yüzey filtre parçası açma işlemleri dışında diğer işlemler iQ-R konfigürasyonunda belirtilen işlemlerle aynıdır. Yüzey ve filtre parçası açma ve köşe düzeltme işlemlerinin makina üreticisi tarafından yapılması gerekiyor. Simple Motion modülüyle eksenler (servo motorlar) kontrol ediliyor.

SİSTEM, EKRAN ÜZERİNDEN ANLIK TAKİP EDİLEBİLİYOR

Farklı sensörler makinada yer alacaksa, bu sensörlere göre konfigürasyonun üzerinde bazı değişikliklerin yapılması gerekebiliyor. Her iki konfigürasyonda da grafik operatör paneli yardımıyla operasyon sırasında üretime kolayca müdahale edilip sistem ekran üzerinden anlık olarak izlenebiliyor. 

Türkiye’de çözüm paketiyle ilgili teknik destek, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri ekibi tarafından sunulacak. Fonksiyon bloklarını açıklayan teknik dokümanlar ve kullanım kılavuzları, Mitsubishi Electric global web sitesinden ücretsiz şekilde indirilebilir. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 12:34
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını