banner1322
x

Makine İhracatçıları Birliği: Hedefi yakalayacağız

Bologna’da düzenlenen EIMA Fuarı’na ülkemizden 75 imalatçı firma katıldı. İtalya’da, Türk makina sanayi yoğun bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdi.

Makine İhracatçıları Birliği: Hedefi yakalayacağız
Robot Zirvesi

İtalya’nın tarım ve ormancılıkta kullanılan makinalar alanında çok güçlü bir konumda olduğuna vurgu yapan Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi: “Tarım makinaları ihracatımızda İtalya ikinci sırada bulunuyor. Bu nedenle bizler için bilinirliği artırma konusunda stratejik öneme sahiptir. Yılın ilk 10 ayında tarım ve ormancılıkta kullanılan makinaları ihracatımız yüzde 23,6 arttı. Yıl sonu tarım makinaları ihracat hedefimizin 800 milyon dolar olduğu sektörün ihracatı bugün 672 milyon dolara ulaştı. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetler sayesinde tarım makinaları ihracatında yılsonu hedefimize rahatça ulaşacağımıza inanıyoruz.”

BÜTÜN MAKİNA DALLARININ BULUŞMA NOKTASI

Türkiye’de uzun zamandır cari fazla veren tarım makineleri sektörünün, dış ticaret rakamlarını olumlu etkileyerek ekonomiye değer kattığına vurgu yapan Kutlu Karavelioğlu ayrıca şuna değindi: “Tarım makinaları sektörü, bütün makina dallarının bir buluşma noktasıdır. Elektronik ve yazılımla entegredir; traktörler, iş makinaları, araç üstü ekipmanlar, sulama, pompa, vana, iklimlendirme, elleçleme, depolama, hidrolik, pnömatik, güç aktarma sistemleri gibi hemen bütün segmentlerinin en üst teknolojilerini bir araya getirir. Sistem yaklaşımını ortaya koyarak hızlı katma değer artışının sağlanabileceği bir fırsat alanıdır. Bu alandaki başarımız bir tesadüf değil çünkü Türkiye’nin Makinecileri’nin sadece tarım makinaları alanında değil, makina sektörünün hiçbir kolunda kalite ve teknoloji eksikliği bulunmamaktadır. Ürünlerimizin verimlilikleri sürekli artarken, ihraç birim fiyatlarının yükselmesi uzun yıllara dayanan tecrübe ve yatırımlarımızın bir karşılığıdır.”

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 17:49
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını