banner1322
x

MAKFED VE YASAD ANLAŞTI, MAKİNALAR AKILLANACAK

MAKFED ve YASAD iş birliği protokolü imzaladı. MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve YASAD Başkanı Gönül Kamalı'nın bir araya geldiği programda, iş birliğinin çerçevesi çizildi.

MAKFED VE YASAD ANLAŞTI, MAKİNALAR AKILLANACAK
Enerji Zirvesi

MAKFED Türkiye Makina Federasyonu ve YASAD Yazılım Sanayicileri Derneği arasında 24 Mayıs 2022 tarihinde bir iş birliği protokolü imzalandı.

YERLİ YAZILIM İHTİYACI KARŞILANARAK DIŞA BAĞIMLILIK AZALTILACAK

MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve YASAD Başkanı Gönül Kamalı'nın yanı sıra MAKFED adına Genel Sekreter Zühtü Bakır ve ENOSAD Başkanı Hasan Basri Kayakıran ile YASAD adına Yönetim Kurulu Asil Üyesi ve HTK Başkanı İlhan Bağören, Yönetim Kurulu Asil Üyesi ve ArgeMİP Başkanı Rıza Durucasugil, Genel Sekreter Sevilay Güven ve Kadın Komitesi Başkanı Arzu Er'in de hazır bulunduğu toplantıda, makina ve yazılım sektörleri arasındaki iş birliğinin genel çerçevesi çizildi.

İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Türkiye makina sanayi sektörünün uluslararası rekabet gücünün arttırılması amacıyla yeni ve kritik yazılım teknolojilerinin ürünlere eklenmesi, makina sanayi imalatçı firmalarının dijital dönüşümünün sağlanması ve makine ve yazılım sektörleri sinerjinin arttırılarak yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi hedefleniyor. 

Bu doğrultuda iki kurum arasında çeşitli kümelenme ve iş birliği faaliyetleri ile sürdürülebilir bir sektörler arası iş birliği amaçlanıyor.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE KALKINMA İÇİN ORTAKLAŞA ÇALIŞILACAK

YASAD ve MAKFED, makina sanayi imalat sektöründe faaliyet gösteren MAKFED üyesi firmaların yenilikçi teknolojileri (kestirimci bakım, IoT, yapay zeka, arttırılmış gerçeklik, 5G iletişim teknolojileri, MES entegrasyonları gibi) ürünlerine adapte ederek rekabet gücü ve katma değeri yüksek makinalar üretmelerine ve üretim teknolojilerinin dijitalleşmesine destek vermek üzere, özellikle yerli yazılım, Ar-Ge, ürün geliştirme ve benzeri konularda birlikte çalışmalarda bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 15:42
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını