banner1322
x

"KÜÇÜK EV ALETLERİNDE YERLİLİK YENİ YATIRIMLARLA ARTIYOR"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni fabrikasına taşınan, tost ve çay makinaları gibi küçük ev aletleri üreten Gümüşdağ Elektronik'i ziyaret etti.

"KÜÇÜK EV ALETLERİNDE YERLİLİK YENİ YATIRIMLARLA ARTIYOR"
Endüstrideara

Yeni yatırımla üretim tesislerini büyüten elektrikli küçük ev aletleri sektörü temsilcilerinden Gümüşdağ Elektronik’i ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerliliğin önemine dikkat çekti ve sektörde Türkiye'nin üretiminin kendine yetebildiğinin altını çizdi.

"YENİ FABRİKALARINDA İSTİHDAMLARINI ARTIRDILAR"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile Gümüşdağ Elektronik AŞ'nin Başakşehir'deki yeni üretim tesislerine ziyaret gerçekleştiren Bakan Varank, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gümüşdağ'dan fabrikada üretilen ürünler ile ilgili bilgi aldı, tesisin üretim birimlerinde incelemeler yaptı.

Montaj hattında tost makinası montajı yapan, çalışanlarla sohbet eden Varank, öğle yemeğini de çalışan personelle birlikte yedi.

Ziyaretin ardından konuşan Varank, şirketin, sektörde 20 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu ifade ederek, "Şimdi daha büyük bir fabrikada üretime başladılar. Son 3 ayda 300 kişilik kadrolarını 420 kişiye çıkardılar. Bu tesisten 420 vatandaşımız evine ekmek götürebiliyor." dedi.

"ÜRETİMLERİNİ 1,5 MİLYONA ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORLAR"

Sektörün Türkiye'de önemli bir pazarının bulunduğuna ve ihracattan pay alınan bir sektör olduğuna işaret eden Bakan Varank, firmanın da yerli ve global markalara çay makinaları, tost makinaları üretimi gerçekleştirdiğini, 2020'de 900 bin adet üretimini yeni fabrikasıyla birlikte 1,5 milyona çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Türkiye'de yatırım yapan tüm firmalara Bakanlık olarak destek vermeye çalıştıklarının altını çizen Varank, yatırım yapan firmaların yatırım teşvik sistemlerinden yararlanabildiğini, Gümüşdağ Elektronik'in de destekleriyle birlikte üretimini artırarak sektöründe uluslararası alanda önemli bir üretici olmayı amaçladığını ifade etti.

"TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ; ÜRETİM, İSTİHDAM, İHRACAT VE YATIRIM OLMALI"

"Bu sektör daha önce Uzak Doğu'dan çok fazla ithalat yapıyordu ama şu anda görüyoruz ki Türkiye'nin üretimi kendine yetebiliyor." diyen Varank, Türkiye'nin gündeminin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olması gerektiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye'yi üretimle büyütmemiz gerekiyor. Böyle firmalarımız da küçük ev aletleri pazarında önemli üretimler gerçekleştirerek Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlıyor."

"İHRACATIMIZI DAHA DA YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Türkiye'de kendi üretim gruplarında neredeyse pazar lideri olduklarını belirten Gümüşdağ ise, sektörde 3-4 kalemi tamamen kendilerinin ürettiğini ve pazardan yüzde 60-70 civarında bir pay elde ettiklerini söyleyerek sözlerini şöyle noktaladı:

"Dolayısıyla teknolojimizi geliştirerek çok daha iyi bir tesis kurduğumuza inanıyoruz. Amacımız ihracatı daha da yükseltmek."  (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 13:56
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını