banner1322
x

“İyi yetişmiş iş gücü sektörün gelişimi için önemli”

MAKTEK Konya’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri M. Nail Türker, sektörün gelişimi için iyi yetişmiş iş gücünün önemine değindi.

“İyi yetişmiş iş gücü sektörün gelişimi için önemli”
Endüstrideara

İstanbul, İzmir derken MAKTEK şimdi de Konya’da kapılarını sektörün öncüleri için açtı. 13 Nisan’a kadar devam edecek olan fuarın basın toplantısında konuşan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri M. Nail Türker, yaptığı açıklamada sektörün gelişiminin iyi yetişmiş iş gücünden geldiğini ve bunun gelişmesinin sektörü de geliştireceğini söyledi.  “Yerli ve milli vurgusuyla takım tezgahları sektörü 250 milyon dolarlık iş hacmi için bir araya geldi.” olarak basına servis edilen bültende, Türker’in sektörün sorunlarından biri olan iyi yetişmiş iş gücünün gelişimi için söylediklerinin öne çıktığı gözlemlendi. 

“ÜRETİRSEK KAZANACAĞIZ”

Son dönemdeki ekonomik durumlara karşı sektörün tavrını da değerlendiren Türker, bu gibi ekonomik açıdan sıkıntılı süreçlerden çıkışın tek yolu olarak yüksek teknolojili üretimi gösterdi. Türkiye’nin bugün tüm dünyada makina ihracatı konusunda ciddi bir oyuncu olduğunun altını çizen Türker, Almanya, ABD, İngiltere, Romanya, Fransa, İspanya, Cezayir, Polonya ve Rusya gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyaya makina ihracatı yaptıklarını vurguladı. Tüm zorlu koşullara rağmen 2018 yılında makina ihracatlarını yüzde 14,7 artırarak 15,5 milyar dolar seviyelerine geldiklerini anlatan Türker, gelecek yılın da ekonomik açıdan zorlu geçeceğini öngördüklerini ancak üretime dayalı bir politika izlendiği takdirde tüm zorlukların üstesinden gelineceğini söyledi. Ar-Ge’ye ve yüksek teknolojiye dayalı üretimin kazanacağının altını çizen Türker, tüm dünyanın makina alanında Türkiye’yi tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 14:24
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını