banner1322
x

İstihdama katkısı artıyor

Makina sektöründeki büyüme oranlarının artığı gözlemlenen günümüzde sektörün istihdama olan katkısı da artış gösteriyor.

İstihdama katkısı artıyor
Enerji Zirvesi

Endüstri alanındaki üretimlerde yaşanan daralmaların yavaşlamasıyla birlikte makina sektörü yeniden yükselişe geçti. Her geçen gün büyüme ve istihdam sağlama oranının fazlalaştığı makina sektörünü Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu değerlendirdi. 2017 yılında yüzde 5.91 olan makina sanayisindeki çalışan sayısının 2018 yılı sonunda 220 bin artarak yüzde 6.04’e yükseldiğini belirten Aydoğdu, 2018’deki makina üretimi artışının ve sağlanan teşviklerin istihdam artışını da desteklediğini vurguladı. 

DENEYİMLİ ÇALIŞAN MAAŞLARI 5 BİN TL

OECD İstihdam Görünümü 2018 raporunu baz alarak yaptığı değerlendirmede Aydoğdu, Türkiye de dahil olmak üzere OECD ülkelerinde ekonomik toparlanmanın başladığını lakin ücretlendirmelerin halen durgunlukta olduğunu belirtti. Takım tezgahları sektöründeki ücret seviyesi ve istihdam rakamlarıyla ilgili olarak Tezmaksan Akademi’nin hazırladığı rapora da değinen Aydoğdu, işveren ile uygun iş gücünü bir araya getirerek faaliyet alanlarındaki istihdamı ve kaliteyi artırmayı hedeflediklerini belirtti. Tezmaksan Akademi’nin hazırlamış olduğu raporda operatör gereksinimlerini karşılayabilmek için yaptıkları ücretsiz ‘İşe Yerleştirme Danışmanlığı’ sayesinde topladıkları maaş istatistikleri olduğunu da belirten Aydoğdu, buna göre İstanbul’da talaşlı imalat sektöründe faaliyet gösterecek bir çalışanın deneyimsiz olması halinde 2 bin TL ücretle çalışmaya başladığını ancak deneyimli ise bu çalışanın ücretinin 5 bin 570 TL’ye kadar yükseldiğini söyledi. Benzer şekilde CNC operatörlerinin de deneyimli olmaları takdirde 5 bin TL’ye kadar ücret alabildiklerini, deneyimleri olmamaları halinde ise 1.750 TL ile işe başladıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 20:38
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını