HİD-TEK VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ GÜÇ BİRLİĞİNE VARDI

Hid-Tek ve Bursa Uludağ Üniversitesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında üniversite-sanayi iş birliği protokolüne imza attı.

HİD-TEK VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ GÜÇ BİRLİĞİNE VARDI
Enerji Zirvesi

Hid-Tek ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) arasında "TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı" çerçevesinde üniversite-sanayi iş birliği protokolü imzalandı.

ÖĞRENCİLER 4.500 TL MAAŞ ALACAK

Hid-Tek Makina Genel Müdürü Süleyman Kara ve BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz arasında imzalanan iş birliği protokolü ile 3 doktora öğrencisi firma bünyesinde yürütülen araştırma projelerinde görev alacak.

Anlaşma doğrultusunda öğrenciler, doktora öğrenimleri süresince aylık 4 bin 500 TL maaş alacak ve eğitimlerinden sonra en az 3 yıl daha firmada çalışmaya devam edebilecek.

"DOKTORA YAPACAKLARIN ÖNÜ AÇILACAK"

İmza töreninde konuşan Hid-Tek Genel Müdürü Süleyman Kara ise, üniversitelerle geçmişte de iş birliği içerisinde bulunduklarını anımsatarak "Aynı zamanda Ar-Ge merkezi olarak hizmet veriyoruz. Merkezimizde toplam 12 projemiz devam ediyor. Projelerimizi, peş peşe devreye almaya devam ediyoruz. Aynı zamanda bu projelerden çıkan ürünlerimizi ticarileştiriyoruz ve pazarlıyoruz. Üniversitemiz ile iş birliğimizin bu kademelere çıkmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu program ile doktora yapacak arkadaşlarımızın da önü açılmış olacak. Üniversite-sanayi iş birliği onlar için de avantaja dönüşecek. Yurt dışında bu tarz uygulamaları görüyor ve çok imreniyorduk. Bursa, bir sanayi şehri. Üniversitemizin de bu konuda adım atmasından ayrıca mutluluk duyuyoruz. Çok önemli ve faydalı projelerin hayata geçeceğine inanıyoruz. Her iki tarafa da hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

"KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERE VESİLE OLUYOR"

Rektör Prof. Dr. Kılavuz ise, yürütücüsü oldukları 2244 Sanayi Doktora Programı’nın öneminin altını çizerek, sanayide yürütülecek inovatif alanlarda yeni projelerin ortaya çıkmasına zemin hazırladığını söyledi.

Programın devlet, üniversite ve sanayi kuruluşlarının ortaklığında yürütülen özel bir uygulama olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılavuz, sözlerine şöyle devam etti:

"Sanayi Doktora Programı ile katma değerli ürünlerin elde edilmesi noktasında kıymetli bir çaba ortaya çıkıyor. Burada devletimiz, üniversitelerimiz ve firmalarımız kazanıyor. Bize göre çok özel ve önemli bir proje. 3 yıldır çağrılara icabet ediyoruz. Doktora öğrenci sayımız her yıl artıyor. Yeni dönem için de protokol imzalamaya devam ediyoruz. İnşallah öğrenci noktasında da talebi çözdüğümüz zaman çok daha iyi noktalara geleceğimize inanıyoruz. Davetimize karşılık veren ve bizlerle ortak proje üretilmesi konusunda iş birliği yapan tüm firmalarımıza da teşekkür ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 11:39
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını