Havacılık sanayindeki dev ortaklık ile hedefler büyük

Altınay ve TUSAŞ ortaklığıyla kurulan TAAC, uçuş kontrol sistemleri, silah sistemleri ve test sistemleri alanındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Havacılık sanayindeki dev ortaklık ile hedefler büyük
Robot Zirvesi

TAAC Havacılık Teknolojileri (TAAC); Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortaklığı ile kurdu. Bu ortaklık kapsamında uçuş kontrol sistemleri, silah sistemleri ve test sistemleri alanındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Firma, kuruluş amaçlarını şu şekilde anlatıyor: Milli kritik seviyedeki birincil ve ikincil uçuş kontrol eyleyicileri; havadan karaya ve havadan havaya mühimmatları, hava platformlarında güvenli olarak taşımak ve bırakmak adına kullanılan özel silah salanları ve başta uçuş kontrol test sistemleri olmak üzere, sofistike test sistemlerini Türk mühendisliği ile hayata geçirmek.
Altınay uzmanlık alanlarını ve TUSAŞ’ın gücünü bir araya gelmesi sonucu kurulan firma, ürün ve sistem geliştirme faaliyetlerine başladı.

Söz konusu sistemlerin Türk mühendisler tarafından geliştirilecek olması, maliyetlerinin yüksek olması ve ihraç lisansları nedenleriyle tedarikte yaşanan sorunları çözmenin yanı sıra sektör için hedeflenen atılımda önemli bir adım olması bekleniyor.

“EKOSİSTEM İÇİN ALT YÜKLENİCİLERLE İŞ BİRLİĞİNE DE ÖNEM VERİYORUZ”

TAAC Genel Müdürü Enis Ata konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “Firma olarak ekosistemin önemli yapıtaşları konusunda katkıda bulunuyoruz ve sektörün liderlerine destek verme motivasyonuyla hareket ediyoruz. Bu hedeften hareketle ekosistemin oluşturulmasında sadece ana yüklenicilerle değil, aynı zamanda alt yüklenicilerle gerçekleştirdikleri iş birliklerine de büyük önem veriyoruz.” 

“KATKI SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Üretimden tasarıma, kalifikasyondan analize kadar her alanda paydaşlarının koordinasyonu ve yönlendirilmesi ile üzerlerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Ata, uzun yılların ardından büyük ivme yakalayan ve dünya ile aradaki farkı kapatmak amacıyla harekete geçen sektöre tüm imkanlarıyla katkı sağlamak adına çalıştıklarını belirtti. Ata, söz konusu sürecin başarılı olacağına yürekten inandıklarını belirtirken konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türk havacılık sektörü, uzun yıllar sonra büyük bir ivme yakalamış ve dünya ile farkı kapatmak üzere harekete geçmiş durumda. Bizler bu sürecin geri dönülemez şekilde başarılı olacağına kalpten inanıyor ve tüm imkanlarımızla katkı sağlamak için gayret sarf ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 11:17
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını