FORD VE SK INNOVATION ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YATIRIM YAPIYOR

Ford ve SK Innovation, elektrikli araç üretimi için yeni yatırım yapacağını duyurdu.

FORD VE SK INNOVATION ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YATIRIM YAPIYOR
Endüstrideara

Ford ve Güney Koreli ortağı SK Innovation, ABD'de 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj fabrikası kurmak amacıyla 11,4 milyar dolarlık yatırım yapacak.

EN BÜYÜK ÜRETİM YATIRIMI OLACAK

Firmadan yapılan açıklamada, bahsi geçen yatırımın Ford'un 118 yıllık tarihindeki en büyük üretim yatırımı olacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD'nin büyük otomobil üreticilerinden olan firmanın ABD'nin Tennessee eyaletinde kuracağı mega kampüs ve Kentucky eyaletinde kuracağı ikiz batarya tesisleriyle ülkenin elektrikli araçlara geçişine liderlik edeceğinin altı çizildi.

11 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Şirketin elektrikli araçlara tek seferde şimdiye kadarki en büyük yatırımını gerçekleştirmeyi planladığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca, yaklaşık 11 bin kişiye yeni istihdam yaratılmasının planlandığı ifade edildi.

Bu kapsamda Tennessee'nin batısında yaklaşık 15 bin 540 dönümlük bir araziye "Blue Oval City" olarak adlandırılan kompleks inşa edilecek ve burada yeni nesil elektrikli F serisi kamyonetler ile gelişmiş bataryaların üretimi yapılacak. Kentucky'de ise ikiz batarya tesislerinden oluşan "BlueOvalSK Batarya Parkı"nın inşa edilecek.

LİTYUM İYON PİLİ ÜRETİMİNE 2025'TE BAŞLANACAK

Firma, yeni elektrikli araçların ve gelişmiş lityum iyon pillerin üretimine ise 2025 yılında başlamayı hedefliyor.

Ayrıca Ford'un 2030 yılına kadar küresel araç hacminin yüzde 40 ila yüzde 50'sinin tamamen elektrikli olması da bekleniyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 11:21
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını