banner1322
x

FORD OTOSAN 11 YILDIR OTOMOTİV İHRACATINDA ZİRVEDE

Ford Otosan, üst üste 7 senedir Türkiye’nin, 11 senedir de otomotiv sektörünün ihracat liderliğini elden bırakmıyor.

FORD OTOSAN 11 YILDIR OTOMOTİV İHRACATINDA ZİRVEDE
Enerji Zirvesi

Türkiye’de 60 yıldan fazla bir süredir sunduğu yenilikçi ürün ve hizmetlerle topluma fayda sağlayan Ford Otosan, Türkiye’nin en değerli ve en fazla tercih edilen sanayi şirketi olmak hedefiyle arka arkaya önemli başarılar elde ediyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLIYOR

Geçen yıl 6,2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Ford Otosan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırmasında, üst üste 7 senedir Türkiye’nin, 11 senedir de otomotiv sektörünün ihracat şampiyonluğu unvanını elden bırakmadı.

TİM tarafından 2003 yılından beri yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırmasında, bir kere daha ihracat lideri olan Ford Otosan, geçen sene Türkiye’nin ticari araç ihracatının yüzde 79’unu gerçekleştirdi. Ford Otosan beş kıtada 96 ülkeye araç ve parça ihraç ederek global anlamda büyümesini her geçen gün sürdürürken yarattığı katma değer sayesinde, Türkiye ekonomisinin büyümesine ve güçlenmesine katkıda bulunuyor.

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU

Ford Otosan ayrıca kısa süre önce İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) sanayi sektörünün devlerini belirleyen Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 2021’de üretimden satışlara göre 67 milyar 305 milyon TL ile ikinci en büyük sanayi kuruluşu unvanını kazandı.

Söz konusu başarısını takiben İngiltere’nin en saygın marka araştırma ve değerlendirme kuruluşlarından Brand Finance tarafından açıklanan listede ise 7 sıra birden ilerleyen şirket, “Türkiye'nin En Değerli Markaları-Türkiye 100” listesinde 819 milyon dolarlık marka değeriyle üçüncü sıraya yerleşti. 

"ŞAMPİYONLUĞU ELDEN BIRAKMAYA NİYETİMİZ YOK"

Ford Otosan Lideri Güven Özyurt, firmalarının peş peşe elde ettiği başarıları değerlendirerek, geçmişten bugüne gerçekleştirilen yatırımlara ve yenilikçi vizyonun rolüne dikkati çekti.  

Yılın ilk çeyreğinde de ticari araç pazarındaki geleneksel liderliğini yüzde 32,8 payla devam ettirdiğini ve toplam pazarda yüzde 10 payla üçüncü sıradaki konumunu koruduğunu aktaran Özyurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Otomotiv sanayisinin öncü gücü ve Türkiye’nin ihracat şampiyonu  şirketi Ford Otosan, otomotiv sektöründeki elektrikli, bağlantılı, otonom dönüşüme liderlik ederken ülkemiz için de katma değer yaratmaya devam ediyor. Geleceğin otomotiv trendlerini yaratırken ülkemize yaptığımız yatırımlar, üretim gücümüz, nitelikli insan kaynağımız ve sunduğumuz ürün ve hizmetler sayesinde küresel ölçekte sektörümüzde yaşanan zorluklara rağmen 2021’i tarihimizin en başarılı yıllarından biri olarak tamamladık. 2011 yılından bu yana otomotiv sektöründe ihracat lideriyiz. Bu yıl da ilk altı ayda elde ettiğimiz başarılar, gerek Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını bünyemize katarak yurt dışı operasyonlara açılmamız gerek kısa süre önce Transit efsanemizi elektriklendirmemiz, önümüzdeki yıl da şampiyonluğu elden bırakmaya niyetimizin olmadığını gösteren gelişmeler. İki ülkede dört fabrikamızda üreteceğimiz yeni nesil araçlarla Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi haline gelirken Ford Otosan’ın bu başarılarında emeği bulunan değerli çalışma arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.” 

GELECEĞİN OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİNİ ÜRETİYOR

Üretim, inovasyon ve Ar-Ge’deki yetkinliği sayesinde yurt içi ve yurt dışı pazarlarda büyümesine devam eden Ford Otosan, 2021’de ortaya koyduğu 2 milyar avroluk yatırımı ile geleceğin otomotiv teknolojilerini üretiyor.

Bugün 8 milyar dolara ulaşan cirosu ve 14 bin 500’ü aşkın çalışanı ile binek otomobil, ticari araç ve ağır ticari araç segmentine ek olarak akıllı mobilite çözümleri de sunan firma, Türkiye otomotiv ekosisteminin elektrikli, bağlantılı, otonom araçlardaki dönüşümüne de rehberlik ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 22:48
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını