banner1322
x

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETİCİSİ AVRUPA PAZARINA AÇILACAK

Elektrikli araç pazarının yeni oyuncusu, ürettiği elektrikli otomobili ile gözünü Avrupa pazarına dikti.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETİCİSİ AVRUPA PAZARINA AÇILACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Üretimine 2021 yılında başlayan elektrikli otomobil üreticisi Zeekr, Avrupa pazarına girmeye hazırlanıyor. Çin merkezli üretici bir yandan söz konusu hamlesi için kolları sıvarken, diğer yandan da Çin’deki satışlarını hızlandırmayı planlıyor.

GEELY TARAFINDAN LANSE EDİLDİ

Dev Çin firması Geely, 2021’de Zeekr adı altında yeni bir marka lanse etmişti. Geçtiğimiz yıl çok hızlı bir çıkış yapan marka, elektrikli araçlar konusunda uzmanlaşmış durumda.

Hemen hemen iki aylık bir sürede müşterilerine 6 bin adet elektrikli sedan 001 teslim etti. Marka öncelikle 2022 için takvimini belirleyip hedeflerini açıkladı. 2025 yılına değin serinin bütününü oluşturan tek modelle, 2022 yılında 70 bin araba satmayı hedefliyor.

Diğer yandan Geely, bu yıl Çin’de piyasaya Zeekr 001 modelinin sadece üç versiyonunu sunacak.  

HEDEFİNDE TAMAMEN OTONOM, SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLAR VAR

Ayrıca üretici firma, 2025 perspektifinde yıllık 100 bin birimlik sürüm öngörüyor. Bunun için de üretim temposunu yükseltmek amacıyla, Avrupa’ya 2023 yılından itibaren Zeekr 001 modelinden ihracat yapmaya başlamayı hedefliyor.

Dört çekişli tekerlekli Zeekr 001, 86 kWh (kilovat saatlik) kapasiteli aküsü 526 kilometrelik bir özerklik sağlıyor. Bu mesafe, iki çekişli tekerlekli versiyonda 712 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Genç firma çıtayı yukarıya koyarak gelecekte sürcüsüz, tamamen otonom çalışabilen araçlar üretip pazara sunmayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 12:37
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını