banner1322
x

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİ YÜZDE 60'A ULAŞTI

Gerek temiz enerji gerekse yeni trendler doğrultusunda harekete geçen Çin, otobüslerinin yüzde 60'ının elektrikli otobüslerden oluşmasını sağladı.

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİ YÜZDE 60'A ULAŞTI
Robot Zirvesi

Çin gerek temiz enerji gerekse otomotivdeki yeni trendler doğrultusunda harekete geçerek, toplu ulaşımdaki otobüslerinin yüzde 60'ının elektrikli otobüslerden oluşmasını sağladı.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı'nın, kısa süre önce elektrikli taşıt araçlarıyla ilgili paylaştığı son istatistiklerden de, 13. Beş Yıllık Plan süresince (2016-2020) ülkenin, daha temiz bir çevre ilkesinden hareketle çevre dostu bir ulaşım ve trafik sistemi için çalıştığı, söz konusu süreçte temiz enerjiyle işleyen araçlara yöneldiği ve benzin tüketen araçlardan uzaklaştığı ortaya çıkıyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR YÜZDE 67,7 ARTTI   

Bu kapsamda 2020 Ekim ayında toplam binek otomobili satışları, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 2,09 milyon araç oldu.

Buna karşılık, satılan 138 bin elektrikli araç ile geçen yıldan bu yana elektriklilerin satışı yüzde 67,7 oranında arttı.

Çin, şu anda en yüksek elektrikli araç mevcuduna sahip olup dünya çapında elektrikli araç satışlarının yüzde 55’i bu ülkede gerçekleştiriliyor.

2020 İÇİN VERDİĞİ TAAHHÜTLERİ YERİNE GETİRDİ

Çevre dostu tüketim eğiliminin yol açtığı talep artışına yanıt getirebilmek için hükümet de ekim ayı başında elektrikli araç sektörünü harekete geçirmek için bir plan benimsedi. Söz konusu plan uyarınca, bu alanda önemli teknolojilerin kullanımına ilişkin düzenlemeler yapılacak şarj tesisleri dahil altyapı inşası güçlendirilecek ve uluslararası işbirliğine hız verilecek.
 
Çin, iklim değişikliğine karşı tepki vererek uluslararası düzlemde taahhütlere girişmiş ve bu doğrultuda, 13.Beş Yıllık Plan çerçevesinde, çevre dostu eylemlerini güçlendirmişti.

Nitekim geçen yılın sonunda ‘fosil olmayan/temiz yakıtlar’, ülkenin enerji tüketiminin yüzde 15,3 kadarını oluşturmuştu. Böylece Çin, uluslararası topluma 2020 için verdiği vaadi vaktinden önce tutmuş oldu. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 19:51
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını