DOLULUK ORANI YÜZDE 90'LARA ULAŞTI

Otomotiv sektöründe eylül ayı beklentilerinin yüksek olduğunu belirten TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, şirketlerinde yüzde 90’a yakın bir doluluk oranı olduğuna dikkat çekti.

DOLULUK ORANI YÜZDE 90'LARA ULAŞTI
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Türkiye otomotiv sektörünün üretim, satış ve ihracat verileri ışığında 2020'nin sekiz aylık dönemini ve beklentileri paylaşan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, eylül ayında beklentinin çok yüksek olduğunu dile getirerek, kendi şirketlerindeki doluluk oranının yüzde 90 bandına ulaştığını vurguladı.

2020 yılında inanılmaz bir düşüş yaşandığını ancak düşüşün artık yukarı doğru çıkmaya başladığını kaydeden Kanca, otomotiv sektöründe üretime devam ettiklerini ve Covid-19'un yayılmasını önlediklerini ve önemli bir sağlık sorunu olmadığını belirtti.

Sektördeki yoğunluğa dikkat çeken Kanca, sektörde bazı firmaların 3 vardiya çalışmaya tekrar başladığını, gece gündüz üretim yaptığını ve bazı şirketlerde fazla mesai bile yapılmaya başlandığını söyledi.

"ÜRETİM 97 MİLYONDAN 72 MİLYONA DÜŞECEK"

Dünyadaki güncel durumu paylaşan Kanca, küresel otomotiv endüstrisinden son 4-5 yıldır 92 ila 97 milyon adet arasında üretimin gerçekleştiğini, söz konusu rakamın 2020'de yüzde 22 daralma ile 72 milyon adede kadar düşeceğini tahmin ettiklerini, bu düşüşün çok keskin olduğunu kaydetti.

Avrupa'daki üretim adetlerinin son 5 yıllık ortalamaya göre 22 milyon adet seviyesinde olduğunu, yılın 16 milyon adet seviyelerinde tamamlanmasını öngördüklerini ifade etti.

Kanca, dünyada yüzde 13 ve Avrupa'da yüzde 15'lik bir düşüş görüldüğünü, bütün bunlara karşın 2021 yılında dünyada yüzde 13'lük bir artışla 81 milyon araç üretileceğini, Avrupa'da ise 18,5 milyonluk araç üretileceğinin öngörüldüğünü dile getirdi. 

"İÇ PAZARDAKİ YÜKSEK TALEP ÜRETİMİ TETİKLİYOR"

Türkiye'de ise iç pazardaki yüksek talebin üretimi tetiklediğinin altını çizen Kanca, "Türkiye’de iç pazarın bu kadar büyük patlayacağını tahmin etmiyordum. İnanılmaz bir talep var. Tamamen dünyadan ayrıştığımız bir tablo. Avrupalı meslektaşlarımızla konuşuyoruz ve ‘İnsanlar nasıl araç satın alıyorlar’ diye soruyorlar. Bizce Türkiye, birkaç yılın birikmiş ihtiyacını gideriyor. Nisan-mayısta bile iyiyiz. Haziran ayına baktığımızda satışlar geçen seneye göre yüzde 65, temmuza baktığımızda yüzde 384 arttı. 2017’ye baktığımızda ise yüzde 30’luk bir düşüş var. Bu oranların büyüklüğü, tabii ki 2019’un çok iyi bir yıl olmamasından da kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 18:30
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını