Demir yolu sektöründe hızlı ve kolay modernizasyon

Mavi Proje Genel Müdürü Mehmet Uğur, Demir yolu modernizasyon projelerinde kullandıkları Beijer ürünleriyle “hızlı ve kolay” çözümler sağladıklarını kaydederek, “Her bir lokomotifin kompleks yapısı ve bu yapının takibi kolayca yapılabilir hale gelirken, verimlilik artıyor” dedi.

Demir yolu sektöründe hızlı ve kolay modernizasyon
Endüstrideara

Sertifikalı ve dış alanda kullanıma uygun üretilen dayanıklı cihazlarıyla Beijer, demir yolu sektöründe sıklıkla tercih edilen markalardan. Korenix ürün altyapısıyla demir yolu sektörü için network çözümleri sunan Beijer’in çözüm partnerlerinden Mavi Proje ise demir yolu sektöründeki modernizasyon projelerinde üstün Beijer teknolojisi ile büyük talep görüyor. 

Mavi Proje Genel Müdürü Mehmet Uğur, yakın zamanda 1980 ve öncesi üretilmiş 185 adet lokomotifin ikili kumanda sistem ilavesi projesinde; insan ve makina ara yüzü olarak Beijer X2 Pro ekranlar kullandıklarını, yine 80 adet lokomotifte ise kumanda ve kontrol sistem revizyonu araç bilgisayarı olarak dayanıklı X2 Pro serisi ekran tercih ettiklerini kaydetti.

Uğur, demir yolu projelerini ve Beijer ürünlerinin projelere kattığı avantajları açıklarken, “Beijer Electronics ile tanışmamız daha önce ürettikleri HT-60 panelleri ile oldu. Denemek için aldığımız ürünler uzun süre yükse sıcaklık ve tozlu ortamlarda çalıştı, herhangi bir arıza yaşanmadı ve makinistler daha önce her şeyi manuel kullanmasına rağmen, ekran kullanımına çok kolay adapte oldular. Sonrasında da Beijer markası, Hmi konusunda tek tercihimiz oldu” dedi. 

KOMPLEKS YAPININ TAKİBİ KOLAYLAŞIYOR 

Beijer Electronics ürünleriyle modernizasyonun hızlı ve kolay bir şekilde sunulabildiğini söyleyen Uğur, “Eski altyapıyı yeni teknoloji ile değiştiriyoruz. Dolayısıyla her bir lokomotifin kompleks yapısı ve bu yapının takibi kolayca yapılabilir hale gelirken, verimlilik arttı” dedi.

“IIoT AĞ GEREKSİNİMİ VAR”

Herhangi bir haberleşme ağında değil de lokal elektronik kartlarla iletişimde olacak şekilde ürünlerin uyarlandığını söyleyen Uğur, “Sektör beklentisi olarak, hareketli makinalar (vagon, lokomotif) olduğu için IIoT gibi bir ağ gereksinimi var” dedi.

Uğur, 2020 yılında demir yolu sektöründen beklentilerini ise şöyle sıraladı: “IoT, Nesnelerin Interneti güncel olarak bütün sistemlerde ihtiyaç haline gelecek. Son zamanlarda MQTT haberleşmesi de çokça sorulan konulardan. Yakın zamanda kurumlar da yeni teknolojilerle donatılmış projelere eğilmek isteyecekler”dedi.

ZORLU ORTAM ŞARTLARINDA YÜKSEK VERİM İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mehmet Uğur, yüksek verim için yapılması gerekenleri sıralayarak, “Direkt güneş ışınlarına maruz kalacak şekilde montajdan kaçınılmalı, yüksek ısı sistemin hata vermesine yol açıyor. Mümkünse yağlı mekanik parçaların bol olduğu bölümlerden uzak bir yer seçilmeli, dokunmatik modellerde, kullanıcılar sert cisimle dokunarak hasara neden olmaktadır. Metal koruma kılıfı olan modelleri yüksek gerilimde çalışan lokomotiflerde şaseden izole etmek gerekiyor, topraklama koruması 27500 volt gerilimde işe yaramıyor” şeklinde sözlerini sürdürdü.  

Şu an için uzaktan bağlantıyı destekleyecek bir ağ bulunmadığı için uzaktan bağlanma fonksiyonunun kullanılamadığını kaydeden Uğur, “Ancak çok yakın zamanda TCDD bünyesinde de bu sistemlere geçileceğini öngörüyoruz” dedi.

SEKTÖR DİNAMİĞİNİN ÖNÜNDE ÜRÜNLER

Beijer Electronics İstanbul-Trakya Satış Sorumlusu Betül Sayılgan ise son dönem gündemleriyle ilgili olarak, “Şirketimiz, Türkiye’de kendi ofisiyle hizmet veriyor ve IIOT çözümleri ve gelişen ürün gamıyla  komple çözüm projelerinde yer alıyor.

Codesys alt yapısı, bulut çözümleri, yıllardır üzerine koyarak geliştirdiği ekran çözümleriyle pazarın önde gelen oyuncularından biri haline geldi. Beijer Electronics sektör dinamiğinin bir adım önünde ürünler geliştiriyor ve genelde teknolojiyi pazara ilk sunan firmalardan oluyoruz ” şeklinde konuştu.

Türkiye’de sundukları ürünler ve kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler veren Sayılgan, “Bir projenin ihtiyacı olan her türlü çözümü Beijer Electronics ürünleriyle sağlayabilirsiniz. Plc, Hmi grubu, Servo, İnvertör çözümlerinden tutun da Bulut Çözümleri ve Endüstriyel Haberleşme cihazlarına kadar, bir projede aradığınız tüm ürün gamına ulaşabilirsiniz” dedi. 

DAYANIKLI CİHAZLARLA, KOLAY VE GELİŞMİŞ YAZILIMI AYNI ANDA SUNUYOR

Beijer’in pazara sunduğu ürün gamında, demir yolu sektörüne özgü çözümler geliştirdiğini söyleyen Sayılgan, “Sertifikalı ürün gamımız çok geniş, dış alanda kullanıma uygun üretilen dayanıklı cihazlarla, kolay ve gelişmiş yazılımı aynı anda sunuyoruz. Ayrıca Korenix ürün ailesiyle demir yolu sektörü için network çözümleri sağlayabiliyoruz. Dolayısıyla performans olarak bu noktada müşterilerin gözünde ve pazarda çok farklı bir konuma geldik. Demir yolu ve Ulaşım (Metro) projeleri son yıllarda çokça tercih edildiğimiz işler oldu ve görüyoruz ki daha da artacak” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 04:02
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını