banner1322
x

Cumhuriyetimizin 95. yılını ihracat rekoru ile taçlandırdık

TİM verilerine göre Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 artışla 15,7 milyar dolar oldu. Böylece tarihimizdeki en yüksek aylık ihracat rekoruna imza atıldı. TİM Başkanı İsmail Gülle “Cumhuriyetimizin 95. yılında; hayata geçen İstanbul Havalimanı'ndan sonra, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerini yakalayarak ülkemize bir hediye de bizler verdik! Tüm ihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Cumhuriyetimizin 95. yılını ihracat rekoru ile taçlandırdık
Endüstrideara

TİM Ekim ayı ihracat verileri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TİM Başkanı İsmail Gülle, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ve AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş’in katılımıyla, Adana’da gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı. Buna göre Ekim’de ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artışla 15,7 milyar dolara yükseldi. Böylece 2018 Mart ayında gerçekleştirilen 15,5 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkıldı ve ihracatta aylık bazda tüm zamanların rekoru yeniden kırıldı. Ayrıca tarihteki en yüksek Ekim ayı ihracatına ulaşıldı. 

SON 12 AYLIK DÖNEMDE İHRACAT 166,8 MİLYAR DOLAR OLDU
Son 12 aylık dönemde ihracat yüzde 7,9 artışla 166,8 milyar dolar oldu. İlk 10 ayda ise ihracat yüzde 7,6 artışla 138,8 milyar dolara çıktı. İhracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle “İhracatta yeni bir rekora huzurlarınızda tekrar imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı oluyor. Haziran ve Ağustos ayları haricinde her ay kendi içinde bir rekorla geldi. Tüm ihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi. 

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI 20 YILLIK ZİRVESİNDE
Ekim ayında ihracatımız 15,7 milyar dolar olurken, ithalatımız 16,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna göre ihracatımızın ithalatı karşılama oranı son 20 yılın zirvesine çıkarak yüzde 96,7 oldu. 

MİKTAR BAZINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR
Ekim ayında ihracat miktarı, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 25,1 artışla 12,6 milyon tona yükseldi. 2018 Ekim ayı şimdiye kadar miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay oldu.

OTOMOTİV LİDERLİĞİNİ KORUYOR
Ekim ayında en fazla ihracatı yine otomotiv sektörü yaptı. Sektörün Ekim ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 artarak 2,9 milyar dolar oldu. Otomotiv sektörünü 1,6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. 

UZAK DOĞU RÜZGARI ESMEYE DEVAM EDİYOR
Uzak Doğu pazarına açılımı ile dikkat çeken çelik sektörümüz Hong Kong, Singapur ve Filipinler başta olmak üzere, Uzak Doğu ülkelerine olan ihracatını Ekim ayında yüzde 262 artırırken, toplam ihracatını da yüzde 46,9 artırarak en fazla artış yakalayan ikinci sektörümüz oldu.

AB’YE İHRACATIMIZ YÜZDE 13,6 ARTTI
Ülke gruplarına göre ihracatımızda, AB’ye ihracatımız yüzde 13,6 artarak, 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. AB’yi 2,3 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri ve 1,3 milyar dolar ile Afrika ülkeleri izledi. 

EN GÜÇLÜ PAZAR ALMANYA
Ekim’de en fazla ihracat yapılan ilk ülke 1,5 milyar dolar ile Almanya oldu. Almanya'yı 1,1 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 879 milyon dolar ile İtalya ve 853 milyon dolar ile Irak izledi. 159 ülkeye ve bölgeye ihracat artarken, 70 ülke ve bölgeye ihracat azaldı. 

İHRACATINI EN FAZLA ARTIRAN İLİMİZ KASTAMONU
Ekim ayında 53 il ihracatını artırırken, 28’inde ihracat azaldı. En çok ihracat gerçekleştiren iller sırası ile 6,9 milyar dolar ile İstanbul, 1,3 milyar dolarla Kocaeli, 1,2 milyar dolarla Bursa, 884 milyon dolarla İzmir, 706 milyon dolarla Ankara olurken, Kastamonu ihracatını beş kat artırarak 26 milyon dolar ile en fazla artış gösteren il oldu. 

İHRACAT AİLEMİZE 1611 YENİ FİRMAMIZ EKLENDİ
Ekim ayında 37409 firmamız ihracat yaparken, 1611 firma ilk kez ihracat yaparak ihracat camiasına katıldı. 

“TL İLE İHRACATI SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMALIYIZ”
Ticarette TL kullanımına özel bir önem atfettiklerini belirten İsmail Gülle “Bu dönemde, Türk Lirası'nın uluslararası ticarette kullanımını artırabilmemiz çok önemli. 2009 yılından beri TL ile ticarette güzel bir ivme yakaladık. Bu artışı sürdürülebilir kılmalıyız. Ekim ayında 180 ülkeye 5,3 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı. 

“ATATÜRK HAVALİMANI’NIN FUAR ALANI OLMASI İHRACATI DESTEKLEYECEK”
Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın ihracat açısından önemine de değinen İsmail Gülle şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın, Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünde açılışını gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanımız Türkiye’mizi doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde dünyanın en önemli transit merkezlerinden birisi haline getirecek bir potansiyel taşıyor. Havalimanımızın hitap ettiği bu geniş alanda, toplam 60 ülke ve 20 trilyon dolarlık bir ticaret hacmi bulunuyor. 1,6 milyon metrekarelik lojistik alanı ve 5,5 ton kargo kapasitesi ile de İstanbul Yeni Havalimanımızın, ticaretimiz başta, tüm ülkemize faydalı olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki bu kapasite, bizlerin ihracat yolunda yeni rekorlar kırmasına büyük fayda sağlayacaktır. Cumhurbaşkanımızın ‘Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarının fuar alanı haline getireceğiz’ açıklaması ile ihracat ailesine verdiği destekten dolayı şükranlarımızı sunarız. Böylelikle yeni fuar alanı ihracatta yeni rekorlara imza atılmasında önemli bir kapı olacaktır.” dedi. 


 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 16:33
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını