ÇİP SORUNU DEVAM EDİYOR, ŞİMDİ DE FORD ARA VERİYOR

Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından son olarak Ford Otosan da, tedarik sürecinde yaşanan aksamalar nedeniyle üretime ara vereceğini duyurdu.

ÇİP SORUNU DEVAM EDİYOR, ŞİMDİ DE FORD ARA VERİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Otomotiv sanayinde devam eden küresel çip (mikro işlemci) tedariki sorunu üretimi etkilemeye devam ederken, Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından son olarak Ford Otosan da üretime ara vereceğini duyurdu.

KAP'TA AÇIKLANDI, 9 NİSAN'A KADAR DEVAM EDECEK

Firmanın Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'na yaptığı açıklamada, yurt dışından gerçekleşen tedarik süreçlerindeki aksamalar nedeniyle, Kocaeli fabrikalarındaki üretim faaliyetlerine 3-9 Nisan 2021 tarihleri arasında ara vereceğini belirtti.

Firmanın KAP'a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

GÖLCÜK VE YENİKÖY FABRİKALARI ARA VERİYOR

"2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında birçok sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, özellikle otomotiv sektöründe son yıllarda daha da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir. 

Bu kapsamda, Kocaeli yerleşkemizde yer alan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarımızda mikroçip kullanımının yoğun olduğu bazı parçaların yurtdışından tedarikinde yaşanan kısıtlar nedeniyle üretime 3 Nisan 2021'den 9 Nisan 2021 tarihine kadar altı gün süreyle ara verilecektir.

Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen söz konusu üretim duruşu süresince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir."


 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 13:42
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını