banner1322
x

BOR MİNARELLERİNDEN RADYASYONA KARŞI DÜNYADA BİR İLK...

Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren Turing Kimya’nın, bor minerallerinden dünyanın ilk kurşunsuz radyasyon koruma kalkanı ‘Anti-rad’i ürettiği açıklandı. Yerli radyasyon kalkanının gelecekte kurşun bazlı koruma yöntemlerinin yerini alacağı öngörülüyor.

BOR MİNARELLERİNDEN RADYASYONA KARŞI DÜNYADA BİR İLK...
Endüstri 40 Zirvesi

Teknopark İstanbul’da bir ilke daha imza atıldı. Dünyada ilk kez üretimi sağlanan kurşunsuz radyasyon koruma plakası Anti-rad elde edilerek önemli bir başarıya imza atıldı. Anti-rad’ın, Geçekleşen başarı ile Türkiye’nin yıllık 40 milyon dolarlık kurşun ithalatını sonlandıracağının ve özellikle tıp alanında ithal edilen ağır ve oldukça tehlikeli kurşun levhalarının yerini hızla almasının beklendiği açıklandı. Yerli, sağlıklı, hafif olmasının yanı sıra kurşun ile kıyaslanamayacak kadar avantajlı olan Anti-rad ‘in Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) aldığı Radyasyon Geçirgenlik Belgesi’yle de kalitesini tescilliyor.

KURŞUN BAZLI KORUMA YÖNTEMLERİNİN YERİNİ ALACAK

Bor bazlı malzemenin özellikle 5G teknolojisi ile iletişim sektöründe büyük bir pazara hitap edeceğinin altını çizen Turing Kimya kurucularından Tamer Çiçekçi, bor bazlı malzemenin, 5G’nin oluşturacağı radyasyondan korunmada, önemli bir rol üstleneceğine işaret ederek Türkiye’nin, nükleer enerjiye karşı korunmada büyük bir stratejik güce sahip olacağının altını çizdi. ‘Anti-rad’ı Türkiye markası yapmanın ilk hedefleri olduğunu vurgulayan Çiçekçi, Türkiye’de devlet kurumlarıyla, radyasyonla alakalı tüm kurumlarla temas halinde olduklarını  ‘Anti-rad’ı dünya pazarına taşımak için ölçeklendirme çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Global patent başvurularını 2020’nin Mayıs ayında yaptıklarını açıklayan Çiçekçi, buluşlarını dünyaya tanıtıp, standart bir ürün olarak kullanılmasını sağlayacaklarını, eş zamanlı olarak, üretim ve satışını da global pazara çıkarmayı planladıklarını kaydetti. Çiçekçi, yurt dışında sanayideki özel sektör temsilcileri ile görüştüklerini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 10:46
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını