BİR DEMİR-ÇELİK ENDÜSTRİSİNDE DOĞRULTMA ÜNİTESİ

WEG-Watt Drive helisel konik redüktörlü motorları, çelik üreticisi Arcelor Mittal’in Lüksemburg, Belval'daki tesisinde yeni bir doğrultma ünitesinde kullanılıyor.

BİR DEMİR-ÇELİK ENDÜSTRİSİNDE DOĞRULTMA ÜNİTESİ
Enerji Zirvesi

Proje, mühendislik şirketi TBR döküm teknolojileri (Inteco Group'un bir parçası) tarafından gerçekleştirildi. K139 Tipi redüktörler, kompaktlık ve sağlamlığın yüksek performansla birlikte sunulabileceğini kanıtlıyor. Yıllık 130 milyon ton çelik üretimi ve yaklaşık 245.000 çalışanı ile Arcelor Mittal, dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biridir. Arcelor Mittal, Lüksemburg, Belval'daki fabrikasında, altı kütüklü tekerleğin üzerindeki bir kütük yeni bir döküm formatına, Beam Blank 4'e (BB4) dönüştürmek istedi. Bu kütüğün gereksinimleri, daha önceki en büyük formattan yaklaşık yüzde 30 daha büyük olan ve diğer beş kütükte (BB3) üretilmeye devam edecek olan BB4 formatını dökebilmek için yeni bir düzeltme ünitesini içeriyordu. Yeni döküm formatı esas alınarak haddehanedeki özel profillerin üretimi için tasarlandı. BB4 demetinin yılda ortalama üretiminin yaklaşık 100 bin ton çelik olması hedefleniyor. ArcelorMittal, tesisi modifiye etmek için mühendislik uzmanı Technisches Büro Rumpler (TBR) Döküm Teknolojileri ile sözleşme gerçekleştirildi. TBR, metalurji endüstrisi için müşteriye özel, üst düzey çözümler için yenilikçi bir mühendislik hizmeti sunuyor. İkincil soğutma ve doğrultma ünitesini içeren kalıp, segment gibi bileşenlerin mühendisliğini hem planlıyor hem de teslimatını üstleniyor. Doğrultma silindirlerini hareket ettirmek için K139 helisel konik dişli kutusunun kurulmasına karar verildi. Watt Drive bu modellerden beşini dişli motor ünitesi olarak teslim etti. Bunlardan dördü düzleştiricide ve biri yedek olarak kullanılmak üzere.

KOMPAKT VE SAĞLAM TASARIM GEREKLİ 

Redüktör motorlar, en fazla +100 ° C ortam sıcaklığı için tasarlanmıştır.  Müşteri talebine göre Watt Drive'ın geliştiricileri ayrıca bir su soğutma sistemi kurdular. Su soğutma sistemi, dahili dişli boru tesisatı aracılığıyla yağ sıcaklığını düşürüyor. Yüksek sıcaklık değerlerinde özel motor ve dişli kutusu contaları gerekli oldu. Burada Watt Drive, sertleştirilmiş çalışma yüzeylerinde sıcaklığa dayanıklı salmastra keçeler tercih edildi. Neredeyse 100 mm daha geniş BB4 formatı, tel aralığı değişmeden tutulan teller arasında son derece sıkışık koşullara neden olur. Watt Drive dişli kutularının özellikle kompakt, ince tasarımı sayesinde, yeni düzleştiriciyi mevcut beş kütüğün yanında uygulamak mümkün oldu.

HER DURUMA UYGUN BİR REDÜKTÖR 

ArcelorMittal, yeni doğrultma ünitesindeki tahrik silindirleri için uygulamaya özel, özelleştirilmiş helisel konik dişli kutuları ile Watt Drive, dişli kutularının son derece zorlu uygulamalar için hızlı ve hassas bir şekilde özelleştirilebileceğini göstermiştir. Tasarımlar sağlamak ve kompakt yapısıyla tedarik edilen K139 modelleri, bakımı özellikle kolay olmakla birlikte uygulamaya özgü tüm gereksinimleri karşılıyor. TBR Casting Technologies ile ortaklık, ArcelorMittal Belval'daki başka bir dizinin dönüştürüleceği tahmin edildiği için yakında tekrar edilebilir.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 19:59
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını