BATARYA ÖMRÜNÜ UZATACAK TEKNOLOJİ GELİŞTİRECEKLER

TEMSA, TÜBİTAK’ın katkısıyla hibrit araçlarda batarya ömrünü uzatacak teknolojiyi geliştirecek.

BATARYA ÖMRÜNÜ UZATACAK TEKNOLOJİ GELİŞTİRECEKLER
Endüstrideara

Hibrit ve dizel araçlarda batarya performansını artırmak amacıyla "Süperkapasitör" teknolojisini geliştirmeye hazırlanan TEMSA, 2023'te Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile tamamlamayı öngördüğü projeyi "TÜBİTAK 1702" desteği ile 2025'te ticarileştirmeyi planlıyor.

TEMSA tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt içi ve yurt dışına gerçekleştirdiği başarılı ihracat performansıyla dikkatleri çeken firma, araç teknolojilerine yaptığı yatırım ve Ar-Ge çalışmalarıyla da ses getiriyor.

2008 senesinden beri 30’u aşkın TÜBİTAK projesini başarıyla tamamlayan şirket en son olarak, SUNUM ve İTÜ iş birliği ile otomotiv sektörüne yönelik yüksek performanslı pil ve bataryalar için kullanılacak "Süperkapasitör" teknolojisini üretme hazırlığında.

Üniversiteler ve Araştırma Merkezleri tarafından geliştirilen ve patentlenen teknolojilerin şirketler tarafından lisanslanması aşamasında destek sunan TÜBİTAK 1702 Programı, 2021 çağrı döneminde onaylanan 11 projeyi belirledi. Bu projelerden birisi olan TEMSA, SUNUM ve İTÜ ortak patentli teknolojisi, TÜBİTAK 1702 Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Çağrısı kapsamında desteklenmeye layık görüldü.

Lisanslandırılmaya hazırlanan teknolojinin ilk etapta TEMSA'nın elektrikli ve dizel araçlarına entegre edilmesi, 2023 yılında ürünleşme sürecine ve 2025'te de ticarileşme sürecine girmesihedefleniyor. SUNUM ve İTÜ katkılarıyla geliştirilecek patentli bu teknoloji, aynı zamanda Türk sanayi ve otomotiv sektörü için de emsal bir proje niteliğinde olacak.

2025 YIILNDA TİCARİ HALE GELECEK

"Yüksek Performanslı Enerji Depolama Sistemlerine Yönelik Sıvı Kristalin Mezofazları" başlığıyla ulusal patent başvurusu yapılan  teknoloji, yüzde 100 yerli ve milli mühendislik ile faaliyete geçirilecek. Mevcut lityum iyon pil teknolojilerinin düşük güç ömrü ile ihtiyaçlarda yetersiz kalmasından dolayı geliştirilmeye hazırlanan büyük ölçekli Süperkapasitör teknolojisi, lityum iyon pil ve batarya yönetim sistemine entegre edilerek batarya sistemin ömrünü ve performansını artırmada büyük rol üstlenecek. Otomotiv sektörüne özgün hale getirilecek olan teknoloji, start stop ve rejeneratif frenleme gibi sistemlerde de kullanılabilecek.

TEMSA’nın üretimini gerçekleştireceği süperkapasitörlerde kullanılacak jel teknolojisinin aynı zamanda kolay üretim ve maliyet açısından da kullanıcılara avantaj sağlaması bekleniyor. Yeşil kimya ile geliştirilecek ve sürdürülebilir enerjiye de önemli katkılar sunması beklenen projenin, 2023'te ürünleşme, 2025'te de ise ticarileşme sürecine girilmesiyle birlikte ülke ekonomisine katlı sağlaması planlanıyor.

DENGE VE PERFORMANSI EN YUKARIYA TAŞIYACAK

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine başvurulan TEMSA Ar-Ge ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Caner Sevginer, büyük ölçekli Süperkapasitör teknolojisinin otomotiv sektörüne büyük katma değer sağlayacağını söyledi.

Sürdürülebilirlik konusunu şu anda tüm şirketlerin ana gündem maddesi olduğunun altını çizden Sevginer, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda TEMSA olarak hem kendi faaliyetlerimiz hem de sektörün geleceği için fark yaratacak teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. TÜBİTAK onayı ve desteğiyle yüzde yüz Türk teknolojisiyle hayata geçirmeye hazırladığımız bu proje de sektöre katkı sağlamasının yanı sıra enerji yönetiminde dengeyi ve performansı en üst seviyeye çıkaracak. Projenin en önemli amaçlarından biri ise TEMSA otobüslerinin hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabetçi fiyatlandırılmasına olanak sağlaması. İlk etapta TEMSA araçlarına uygulayacağımız bu teknolojiyi zamanla paket halinde piyasaya sunmayı hedefliyoruz."

TÜKİYE EKONOMİSİNE KATKI

SUNUM Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Direktör Yardımcısı Mert Umut Özkaynak da bu sene TÜBİTAK’tan yanlızca 11 projenin destek aldığını, bu desteğin patentin ticarileştirilmesi yolunda önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Enerji konusunun, tüm dünyanın bugünlerde en çok üzerinde durduğu konuların başında geldiğine dikkat çeken Özkaynak, "Araştırmacılarımızın bu alanda yaptığı çalışmaların sonuçlarının ticarileştirilmesi, ülke ekonomisine katkı sağlayacak. SUNUM olarak nanoteknolojide küresel bilgi ve değer üreten bir Türkiye için çalışıyoruz. Araştırmacılarımızın sürdürdüğü katma değerli çalışmalar ile sanayi iş birliklerimizi ileriye taşımaya devam edeceğiz." Şeklinde konuştu. (AA)

YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını