Avrupa'daki rotasını çizdi: Roboshot işlem hacmi 200 milyon avro

Fanuc Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa “Büyüme stratejimizin ilk adımı bölgedeki yeni ve genişletilmiş ofis binalarımız olacak. Mart 2022’ye kadar enerji tasarruflu Roboshot işlem hacmimiz de 200 milyon avroya ulaşmış olacak.” dedi.

Avrupa'daki rotasını çizdi: Roboshot işlem hacmi 200 milyon avro
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinalarına olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek amacıyla Fanuc, uzun vadeli yatırımlarının adımlarını atarak Avrupa’daki konumunu güçlendirecek.

Avrupa CNC kontrolör ve takım tezgahları pazarının yaklaşık yüzde 20'sine sahip olan şirket, Roboshot dışındaki yatırımlarını da geliştirerek rakamı diğer bölgelerdeki gibi yüzde 60’ın üzerine taşımayı hedefliyor.

“AVRUPA’DA GÜÇLÜ BİR EĞİLİM VAR” 

Dünya çapında toplam 50 bin adet Roboshot kuran firma, tamamen elektrik tahrikli IMM’ler üretiyor.

Fanuc Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa’nın verdiği bilgiye göre Fanuc elektrikli IMM’lere yönelik pazarın Japonya’da yüzde 90’lık payına sahipken, Avrupa’da yüzde 30’lardaki pazar payıyla henüz olgunluk kazanmamış durumda.

Japonya’daki popülaritesi dikkate alındığında yüksek potansiyele sahip olan bu makinaların Avrupa’da kullanımına yönelik de güçlü bir eğilim olduğunu söyleyen Tanzawa, “Bu nedenle Avrupa’da daha fazla kişiyi işe alıyor, tesislerimizi ve personel sayımızı genişletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

EUROMAP 77 STANDARDIYLA ROBOSHOT STRATEJİSİ

IMM'lerin MES (Üretim Yürütme Sistemleri) entegrasyonundan faydalanmasını sağlayan Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Birliği aracılığıyla geliştirilen Euromap 77 standardı Fanuc’un Roboshot IMM'lerinde sunuluyor.

EUROMAP çalışma gruplarında aktif olarak yer alan Fanuc, standardizasyonu müşterileri için önemli buluyor ve EUROMAP teknik tavsiyeleri dünya çapında kabul gördüğünden bir üretici olarak bu girişimin belirgin faydalarından yararlanıyor.

Öte yandan firma, IMM sıkıştırma kuvvetini 450 ton üst sınırından 500 tona kadar yükseltme kabiliyetine sahipken daha büyük makineleri sürmek için gereken elektrik motorları kullanışsız hale geldiğinden sınırını yükseltmeyerek makinalarında hidrolik sistemler kullanmıyor.

GÜÇLÜ YEDEK PARÇA VE SERVİS AĞI

İstatistiklere göre bir kalıpçı 20 yıl, gece gündüz 24 saat, 365 gün Roboshot IMM kullanabiliyor.

Robotik görüntüler için arızalar arasındaki ortalama süre (MTBF) ise 10 yıldan fazla. Bu uzun ömürlülük için tek gereksinim ise kurulum sonrası uygun bakım.

Fanuc makinaları uzun yıllar boyunca güvenilir çalışmalarıyla tanınmasına rağmen, zaman zarfında bazı yedek parçalara ihtiyaç duyuyor.

Makinaların gelecekte iyi bir şekilde çalışmayı sürdürebilmeleri için hangi yedek parçaların gerektiğini öngörmek önemli.

Müşterilerine yüzde 99,93 oranında yedek parça temin eden firma, yaklaşık 100 milyon avro değerindeki yedek parçayı Avrupa merkezi olan Echternac/Lüksemburg ve diğer Avrupa iştiraklerinde bulunduruyor.  

Firma, müşterilerinin hizmet taleplerine 21 saatten daha kısa sürede cevap verirken son derece hızlı teslimat sağlıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 11:17
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını