banner1322
x

Askaynak: Doğru tungsten elektrod seçimi şart

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, en iyi TIG kaynağı performansı için malzemeye ve amperaja uygun tungsten elektrodu seçmenin ipuçlarını paylaştı.

Askaynak: Doğru tungsten elektrod seçimi şart
Endüstrideara

Tungsten elektrod seçiminin ve hazırlama yönteminin doğru yapılması TIG kaynağında mükemmel sonuçlar veriyor. Yüzde 2 seryum alaşımlı, yüzde 1,5 lantan alaşımlı, saf tungsten, yüzde 2 toryum alaşımlı, zirkonyum alaşımlı olmak üzere 5 farklı Tungten elektrod çeşidinin olduğunu aktaran Askaynak, bunların her birinin farklı amaçlar için en iyi sonucu verdiğinin altını çizdi.

•    Seryum alaşımlı tungsten elektrodlar; karbon ve paslanmaz çeliklerin, nikel alaşımlarının, titanyum malzemelerin, boru ve ince sac malzemelerin kaynağında tercih edilmelidir. En iyi DC akımda performans gösterse de AC akım için de kullanılabilir.

•    Yüzde 1,5 ve yüzde 2 lantan alaşımlı tungsten elektrodlar, düşük akım değerlerinde mükemmel ark başlangıcı sağlarken, uzun ömür, kararlılık ve uç aşınması bakımından avantajlıdır. 

•    Alüminyum ve magnezyum alaşımları AC güç üniteleriyle kaynağı için iyi ark kararlılığı sunmakla birlikte, DC invertör güç üniteleri ile birlikte kullanılmamalıdır.

•    Minimum yüzde 97,3 tungsten ve yüzde 1,7 – 2,2 arası toryum içeren yüzde 2 toryum alaşımlı tungsten elektrodlar iyi ark başlangıcı ve yüksek akım taşıma kapasitesi ile dikkat çeker ve düşük tüketim oranı sayesinde ark bozulmasını ve kaynak metali kirlenmesini engeller. 

•    Yüzde 98,6 tungsten ve yüzde 0,7-0,9 zirkonyum içeren zirkonyum alaşımlı tungsten elektrodlar diğer çeşitlerle kıyaslandığında, kırılma olmaksızın en yüksek akım taşıma kapasitesine sahip elektrodtur ve alüminyum ve magnezyum alaşımlarının kaynağı için ideal sonuçlar verir. 

•    Elektrod çeşidine göre, uygun hazırlama yöntemleri ile yuvarlak ve sivri uç olmak üzere 2 farklı uç şekli elde edilebilir.

•    Tungsten elektrod ucunu yuvarlak hale getirmek için tavsiye edilen AC akım değerlerinin uygulanması gerekir. 

•    Elektrod ucunun arkı odaklaması ve bozulmayı engellemesi nedeniyle sivri uçlu tungsten elektrodlar; saf, seryum alaşımlı, lantan alaşımlı ve toryum alaşımlı elektrodlar için invertör AC ve DC kaynak uygulamalarında, ayrıca ince malzemelerin düşük akımlarda kaynağı için tercih edilebilir. 

•    Toryum alaşımlı tungsten elektrodların taşlaması sırasında, ortaya çıkan tozların ortamdan uzaklaştırılmasına özen gösterilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 14:15
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını