banner1322
x

ALMAN ORDUSUNA TÜRK DESTEĞİ

İhalede yarıştığı Alman firmayı geride bırakmayı başaran Daysoft, Almanya Kara Kuvvetleri için jeneratör güç kabini üretim görevini üstlendi.

ALMAN ORDUSUNA TÜRK DESTEĞİ
Endüstrideara

ANKARA (AA) - GÖKSEL YILDIRIM - Türk mühendislik ve teknoloji şirketi Daysoft, ihalede yarıştığı Alman firmayı geride bırakarak Almanya Kara Kuvvetleri için jeneratör güç kabini temin etmeye başladı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Daysoft Genel Müdürü Aytaç Yolcubal, faaliyetlerinde ihracatın önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek, Almanya Kara Kuvvetleri için jeneratör güç kabini üretimine ilişkin şöyle konuştu: 

"Bu işi büyük bir Alman devi yaklaşık 15 yıldır alıyormuş. O kadar uzun süre almış ki başkaları bu işe nasıl hazırlanılır unutmuş. Bizim almamız gerçekten sürprizdi. Oradaki rakibimiz aslında teorik olarak bize denk bir firma değil. Kimse bizi kağıt üzerinde bile rakip olarak görmüyordu. Çok iyi bir hazırlıkla, dokümantasyonla, fiyatla, planlamayla ihaleyi aldık. Projede 100 kişilik bir ekibin katkısı var. İkincisi ise şartname öyle bir hale gelmiş ki, tüm ürünlerin tedarikini Alman firmalarla yapmışlar. Hiçbirini bozmadan, mühendislik tarafını burada yaparak, tedarik ürünlerini Almanya'dan alıp mühendislik çalışmasıyla tekrar Almanya'ya gönderdik. Yani Alman tedariki ürünlerle tekrar Almanya'ya mühendislik hizmeti ihracatı yapmış olduk."

Geliştirme çalışmalarının yüzde 90'ının Kovid-19 dönemine denk geldiğini vurgulayan Yolcubal, "2 yıllık bir projede toplamda 21 adet güç kabini teslim edilecek. İlk 3'ünü gönderdik. 3 farklı tipten 7'şer adetlik ihtiyaç var. Her tipten birer tane gönderdik. Sonrasında üretimi seri şekilde gerçekleştireceğiz. Hacim olarak büyük ürünler, bir sonraki seferde 7-8 tırlık bir malzeme çıkmasını öngörüyoruz." dedi.

"ALMANYA'DA 2 PROJEYE DAHA ADAY OLDUK"

Yolcubal, Almanya'daki bir danışmanlık şirketinin davetiyle ihaleden haberdar olup sürece girdiklerini, sundukları fiyat avantajıyla alternatif tedarikçi ihtiyacını değerlendirip ihaleyi aldıklarını dile getirerek bu sayede Almanya'da daha hacimli 2 ayrı projeye daha aday olduklarını belirtti ve "Bizimle birlikte bizden daha büyük ama bugüne kadar ihracat yapmayan 3 firma da jeneratör güç kabini projesiyle ihracat yapıyor." şeklinde konuştu.

2017'DE KURULDU, LİHTENŞTAYN'DA OFİS AÇTI

Yolcubal, AA muhabirine, çeşitli uluslararası zırhlı araç projelerinde görev aldıktan sonra kendi platformlarını geliştirmek için Haziran 2017'de Daysoft'u kurduklarını, ana faaliyet alanlarından birinin sistem mühendisliği olduğunu, uluslararası projelerde de sorumluluklar üstlenmek için Lihtenştayn'da ofis açtıklarını söyledi.

Ar-Ge çalışmalarını Türkiye'de yürüttüklerini, geliştirdikleri ürünlerin yurt dışı pazarlamasını da Lihtenştayn ofisi üzerinden yaptıklarını ifade eden Yolcubal, diğer ana çalışma alanlarının da sanal, artırılmış ve karmaşık gerçeklik teknolojilerine yönelik olduğunu, araç elektroniği alanında birçok araç üreticisine kapsamlı çözümler sunduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 08:59
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını