banner1322
x

AKO GRUP'TAN 30 MİLYON DOLARLIK YENİ YATIRIM

AKO Grup, Türkiye’deki atık lastiklerin dörtte birini tek başına dönüştürecek yeni yatırımını hayata geçirdi.

AKO GRUP'TAN 30 MİLYON DOLARLIK YENİ YATIRIM
Endüstrideara

AKO Grup, 30 milyon dolar yatırımla Türkiye’de bir yılda oluşan atık lastiğin dörtte birini nitelikli ham maddeye dönüştürecek Avrupa’nın en büyük entegre Ömrünü Tamamlamış Lastik (ÖTL) Geri Dönüşüm Tesisini hizmete açtı.

YILDA 75 BİN TON ATIK LASTİK GERİ KAZANDIRILACAK

Firma, Ankara Temelli’de hizmete açılan 80 bin metrekaresi açık, 21 bin metrekaresi kapalı olan Avrupa’nın en büyük entegre tesisinde yıllık 75 bin ton lastik atığı ayrıştırarak yeniden kullanılabilir yarı mamule dönüştürecek.

280 BİN TON KARBON SALIMININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Dönüştürülen atık lastiklerden elde edilen rejenere kauçuk ve çelik gibi sanayi kollarının ihtiyaç duyduğu nitelikli ham madde olarak üretime kazandırılacak.

Kauçuk malzemeler tesise entegre halde işler hale gelen lastik kaplama ünitelerinde lastik kaplamada da kullanılıyor. Lastik sektörünün en büyük sürdürülebilirlik hamlesi olarak değerlendirilen tesisle yılda 75 bin ton lastik atığın çevreye zarar vermesinin önüne geçilerek ve bir yılda 280 bin ton karbon salınımının engellenmesi amaçlanıyor.

LASTİK BAYİLERİ ARACILIĞIYLA TOPLANACAK

Türkiye’deki en büyük satış ağına sahip AKO Grup’a bağlı bin 200’den fazla Petlas, Starmaxx, Falken, Dunlop, Uzman Lastik ve Oto Çarçabuk bayileri aracılığıyla toplanacak atık lastikler tesiste dönüştürülecek.

Türkiye’nin bir yıllık atık lastiğinin dörtte birinin tek başına dönüşümü gerçekleştirilerek çevreye verilen zararın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Doğada kendi başına çözünmeyen ve bertaraf edilmesi dahi çevre kirliliğine sebebiyet veren söz konusu atıkların yeni teknoloji ile dönüşümüyle birlikte sürdürülebilir üretime katkıda bulunulacak.

PETLAS 40 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA HEDEFİ DEVAM ETTİRECEK

Ayrıca Grup bünyesinde bulunan Petlas da fabrikasında gerçekleştireceği 40 milyon dolarlık yeni yatırımlarla çevreye duyarlı, sürdürülebilir üretim hedefini devam ettirecek. 

"MOBİLİTENİN ÇEVRESEL ETKİLERİNİN KALDIRILMASI İÇİN SOMUT ADIM ATIYORUZ"

AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan, lastik ürünlerinin üretim aşamasında da çevre bilinciyle hareket edildiğini anımsatarak üretimin yanı sıra doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına yasal yükümlülük prensiplerine uyumlu, çevreye duyarlı bütünsel bir yaklaşım benimsediklerinin altını çizdi.

Özcan, Türkiye'de bir ilk olan entegre lastik geri dönüşüm tesisinin faaliyetlerine başlamasıyla ilgili olarak da "Türkiye’de kullanılmış lastiklerden oluşan yıllık yaklaşık 300 bin ton atığın tümü geri dönüştürülemiyor ve bazı kısımları yakılıyor. Bu da yarattığı hava kirliliği ile çevreye olumsuz yansıyor. Türkiye’nin atık lastiğinin yaklaşık dörtte birini dönüştürecek kapasitedeki bu tesisle, mobilitenin çevresel etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik somut bir adım atmış oluyoruz. Eski nesil geri dönüşüm tesislerinden farklı olarak bu yatırımla elde edilen rejenere kauçuk ve çelik üretimde de kullanılabilir niteliğe kavuşacak." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022, 19:01
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını