banner1013
x

30 MİLYON ELEKTRİKLİ OTOMOBİL HEDEFLİYOR

AB Komisyonu'nun "Sürdürülebilir ve Akılı Ulaşım Stratejisi" çalışmasına göre, AB 2030'a kadar 30 milyon elektrikli otomobilin yollara çıkmasını hedefliyor.

30 MİLYON ELEKTRİKLİ OTOMOBİL HEDEFLİYOR
EndüstrideAra4

AB Komisyonu tarafından yayımlanan "Sürdürülebilir ve Akılı Ulaşım Stratejisi" başlıklı çalışma doğrultusunda Avrupa Birliği (AB), 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobil kullanımını hedef olarak belirledi.

YÜZDE 90 ORANINDA AZALTILACAK

Bu doğrultuda Avrupa'nın 2050 yılına kadar çevreye ve iklime zarar vermeyen bir kıta haline gelmesi amacıyla ulaşımda sera gazı salınımlarının yüzde 90 oranında düşürülmesi amaçlanıyor.

Avrupa'da yollara 2030'a kadar en az 30 milyon elektrikli otomobilin yanı sıra 80 bin sıfır emisyonlu tır da çıkacak. Ayrıca otonom araç teknolojilerinin de yaygınlaştırılması planlanıyor.

HEDEF, SIFIR EMİSYONLU ULAŞIM

Bunların haricinde 500 km'yi aşmayan planlı toplu ulaşım seyahatlerinin karbon salınımı sıfıra indirilecek ve Avrupa genelinde hızlı tren trafiği iki kat artırılacak.

Sıfır emisyonlu deniz araçları ile Avrupa'da 2035 yılına kadar emisyonsuz büyük uçaklar pazara sunulacak.

Avrupa’daki 100 şehir iklim dostu ve iklime zarar vermeyen bir hale dönüştürülecek.

Otomobilden otobüse, kamyonetten ağır vasıtalara bütün araçların 2050 yılına kadar sıfır emisyonlu olması hedeflenirken, bu hedef kapsamında demir yolu yük trafiği de iki kat artırılacak. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 15:09
YORUM EKLE

Endaş

NSK

Dergiler