Robot  Zirvesi

Toyota TNGA teknolojisini küçük segmente de sunacak

Toyota, sahip olduğu TNGA teknolojisini yeni geliştirdiği GA-B platformuyla yeni üreteceği küçük segment otomobillere de taşıyacak.

Proses Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Toyota’nın sürüş kalitesi ile yol tutuş ve tasarım konularında C-HR ve Corolla gibi dikkati çekici yeni otomobiller üretmesine katkı sağlayan Toyota Yeni Global Mimarisi (TNGA) felsefesi, geliştirilerek yeni platformlara da aktarılıyor.

Toyota tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, ilk olarak GA-C platformuyla orta ölçekli modellerde yer alan TNGA, son jenerasyon Prius, C-HR ve yeni tanıtılan Corolla’nın sürüş karakterinin ve çekiciliğinin daha ileriye taşınmasına yaramıştı.

Benzer şekilde GA-K platformuyla bu felsefe, Yeni Camry ve Yeni RAV4 ile birlikte büyük SUV ve sedan segmentine de getirildi.

Toyota şimdi ise, TNGA teknolojisini yeni geliştirdiği GA-B platformuyla yeni üreteceği küçük segment otomobillere aktaracak.

Yapılan açıklamaya göre, GA-C ve GA-K platformları gibi yeni GA-B platformu da sürücüsüne güven sunacak ve doğal sürüş hissi sunacak şekilde geliştirildi. Toyota mühendisleri, bunu başarmak için daha ileri seviye yeni birleştirme teknolojilerinden yararlanarak gövde sertliğini artırırken araç ağırlığı ve maliyeti koruma alanlarına da yoğunlaştılar.

GA-B platformuna sahip yeni araçlarda sürücü koltuğu daha alçakta ve aracın merkezine daha yakın yerleştirilecek. Böylelikle aracın ağırlık merkezi aşağı çekilerek, aracın yol tutuşunu iyileştiren bu adımla birlikte aracın sürüş pozisyonu da daha sportif bir sürüşe olanak sağlayacak.

Toyota’nın kullanacağı yeni GA-B platformuyla beraber kabin alanı maksimum verimlilikle kullanılarak iç mekanda daha geniş ve konforlu bir yaşam alanı sunulacak.

TNGA felsefesi, görünmeyen alanlarda çok sayıda katkı sunuyor ve tasarımcının daha özgürce otomobil tasarlamasına iolanak sağıyor. Böylece GA-B platformu kullanan her modelin kendine has tarzı ile görünüşü olacak. Platformun yapısı sayesinde daha düşük yüksekliğe ve daha geniş duruşa sahip araçlar geliştirilebilecek. Uzun dingil mesafesine sahip mimariyle birlikte, aracın kompakt boyutları olsa da, kabin genişliğinden taviz verilmeyecek.

YORUM EKLE
İlişkili Haberler
SEKTÖREL BÜLTENE ABONE OL
Dergiler
Partnerler