Noya

ATO: Sanayi 4.0 dönüşümünü yakalamalıyız

ATO Başkanı Baran, Türkiye’nin dış ticaret kampanyalarını nihayetlendirilerek, Endüstri 4.0’ı son kompartımanından da olsa yakalaması gerektiğini kaydetti.

Forum

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, gümrük geçişlerini rahatlatıp, hızlandırma hedefiyle, dış ticarette bir dizi düzenleme yaptığını bildirdi.

Türkiye'nin "İş Yapma Kolaylığı Endeksi"nde 17 basamak çıktığını kaydeden Baran, hızlı ve rahat iş yapabilme şartlarından birinin de sınır ötesi ticaret yapma kolaylığı olduğunu söyledi.

Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği liderliğinde tesis ettikleri Gümrük ve Turizm İşletmeleri ile sınır kapılarını modernize ettiklerini ifade etti.

Baran, küresel ticarette tüm oyunun kurallarını değiştirecek bir sanayi devrimi gerçekleştiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Endüstri 4.0 denilen bu dönüşüm, eşyanın kökenini, faydalı iş modelini,  lisans, ulaşım, yazılım, sistem entegrasyonu ve patent kavramını kökünden değiştirecek. 

Türkiye’nin gümrükte, bürokraside ve yatırım ikliminde gerçekleştirdiği ve uluslararası ticaretteki çalışmalarını bir an önce bitirip, Endüstri 4.0’ın son vagonuna da olsa binmek zorundayız."

YORUM EKLE
İlişkili Haberler
Sıradaki Haberler
SEKTÖREL BÜLTENE ABONE OL
Dergiler
Partnerler