Endüstriyel mineral ihracatı 899 milyon dolar oldu

İMİB Başkanı Aydın Dinçer, endüstriyel mineraller ihracatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12,5’lik artışla 899 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Forum

2018 yılı Kasım ayı sonu itibariyle gerçekleşen ihracat rakamlarını açıklayan Dinçer, Yılın ilk 11 ayında maden ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,22’lik bir artışla 4,19 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Yılın ilk 11 ayında Türkiye’nin toplam maden ihracatının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,22’lik bir artışla 4,19 milyar dolara ulaştığını söyleyen Dinçer, kasım ayında maden ihracatının 399,1 milyon dolar olarak gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Yılın 11 aylık döneminde maden sektörünün alt gruplarında gerçekleşen ihracat rakamları hakkında bilgi paylaşan Dinçer; endüstriyel mineraller ihracatının geçen yıla oranla yüzde 12,5’lik artış göstererek, 899 milyon dolara ulaştığını, metalik cevher ihracatının ise 1,197 milyar dolarla tamamlandığını ifade etti. İMİB Başkanı Aydın Dinçer’in açıklamasında, 2018 yılı 11 aylık dönemde maden sektörünün en çok ihracat yaptığı ülkeler; Çin Halk Cumhuriyeti, ABD, Belçika, İspanya ve İtalya olarak sıralandı.

YORUM EKLE
İlişkili Haberler
Sıradaki Haberler
SEKTÖREL BÜLTENE ABONE OL
Dergiler
Partnerler