LiB, ağ bütünleştirmenin yanı sıra yüksek performans sunan açık endüstriyel ethernet teknolojisi, üretimin karmaşıklığını azaltırken üreticilere rekabet avantajı da sağlıyor. Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association), geliştirdiği CC-Link IE TSN ağ teknolojisi ile LiB üreticilerinin oldukça katı ürün spesifikasyonlarına uyum sağlamalarına ve üretim sistemlerini basitleştirmelerine olanak tanıyor. Üreticiler bu yüksek teknoloji ile maliyet avantajı elde ederek ölçeklenebilir bir yapı kazanırken verimliliğini artırabiliyor.

İLK AÇIK ENDÜSTRİYEL ETHERNET TEKNOLOJİSİ

Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association), gigabit bant genişliğini Zamana Duyarlı Ağ Oluşturma (TSN) ile birleştirdiği ilk açık endüstriyel ethernet teknolojisi ile makine imalatçılarına çeşitli avantajlar sunuyor. Gigabit bant genişliği ile büyük hacimli üretim verilerinin makine performansı veya tesis üretkenliğini etkilemeden kolayca işlenebilmesini sağlıyor. Üstelik veriler gigabit hızlarında paylaşıldığı için LiB üreticileri giderek daha zorlu olan ihtiyaçlarını karşılarken ölçeklenebilir bir yapı kazanabiliyor. Yüksek hızlarda çalışma, birden fazla hareket ekseninin mikrosaniyelik aralıklarla senkronize edilebilmesi ve daha önce olmayan düzeyde işlem kalitesi elde edilmesi anlamına geliyor.

CLPA Türkiye Müdürü Önder Şenol, dünyanın lider LiB üreticilerinin CC-Link IE TSN’nin yüksek teknolojisinden güç aldığını belirterek şöyle konuştu: “Üreticiler rekabette bir adım öne geçmek, müşterilerini bugün ve gelecekte sektör liderliğine ulaştırmak, ölçeklenebilir bir platform sağlamak için teknolojimizden faydalanıyor. Bu noktada CLPA olarak, CC-Link IE TSN'ye yönelik geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Gelişim yönünde attığımız her adımda başta LiB endüstrisi olmak üzere çok sayıda sektöre katma değer sağlamaya devam edeceğiz.”

MALİYETLER ORTADAN KALKIYOR

TSN'nin ağa entegrasyonu ile birkaç farklı süreç tek bir ağ mimarisinde gerçekleştirilebiliyor. Böylece makinelerin büyük ve karmaşık çok eksenli hareket kontrol sisteminin, hareket kontrolünü görsel inceleme, güvenlik ve genel makine gibi diğer makine işlevlerinden ayrı olarak yönetilmesi için birden fazla ağ kullanmak zorunda kalınmasının getirdiği yüksek maliyetler ortadan kaldırılıyor. CC-Link IE TSN sayesinde, tüm bu farklı iletişim ihtiyaçları ortak bir ağ mimarisini paylaşabiliyor. Böylece üretim basitleşirken maliyetler de azalıyor.

CC-Link IE TSN, farklı süreçlerin aynı ağı paylaşmasına izin verme yeteneğiyle OT/IT bütünleşmesinin de temelini oluşturuyor. Böylelikle üretim alanında oluşan makine işletim verileri, daha yüksek seviyedeki IT sistemleriyle daha kolay paylaşılabiliyor. Bu da gelecekte işletim iyileştirmeleri sağlamak amacıyla makine operasyon analizlerinde yapay zeka sistemlerinden yararlanılmasına kapı aralıyor.

“ENDÜSTRİ 4.0’A ADIM ATMAK  İSTEYENLER İÇİN ANAHTAR KONUMDAYIZ” “ENDÜSTRİ 4.0’A ADIM ATMAK İSTEYENLER İÇİN ANAHTAR KONUMDAYIZ”