İnşaat Malzemesi İhracatı 2,7 Milyar Dolara Yükseldi İnşaat Malzemesi İhracatı 2,7 Milyar Dolara Yükseldi

1973 yılında otomobil lastikleri için Kord bezi üreterek ticari hayatına başlayan Kordsa’nın hikâyesi, bugün ‘ileri malzeme şirketi’ olarak devam ediyor. Geliştirdiği teknolojilerle hayatı güçlendirmek için lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme iş kollarında gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya hedefine doğru her adımınu tutkuyla atan firma, Türkiye’nin en iyi Ar-Ge merkezlerinden ikisine sahip bir şirket olarak Dünya için teknoloji geliştirmeye devam ediyor.

Kordsa olarak Ar-Ge’ye ve inovasyona bakış açınız, Ar-Ge yatırımları ve bu anlamda sektöre sunduğunuz katkılar hakkında bilgi verir misiniz?
Kordsa olarak her zaman portföyümüzü zenginleştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilimin ışığında değer yaratan teknolojiler geliştirerek inşaat sektörüne de öncülük etmeyi hedefliyoruz. İnşaat Güçlendirme İş Birimi olarak, ülkemizin mevcut yapı stoğunun güçlendirilmesi için Yapısal Güçlendirme grubunda yer alan karbon lifli polimerlere ek olarak Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğümüz yüksek performanslı, katma değerli tamamlayıcı ileri malzemeleri de Kratos ürün portföyümüze katmayı hedefliyoruz.
Kordsa olarak, güçlü Ar-Ge altyapısı ve konusunda uzman mühendis kadromuz sayesinde odak noktamıza müşteri ihtiyaç ve taleplerini alarak müşterilerimizin problemlerine yönelik yüksek performanslı ve sürdürülebilir çözümler üretebilmek için var olan sentetik fiber donatı ve karbon güçlendirme ürünlerimizi geliştirmek üzere her daim çalışıyoruz.

Kratos Yapısal Güçlendirme (Structural Reinforcement) ürün grubu özelinde pazarda geldiğiniz nokta hakkında neler söylemek istersiniz?
6-7 Şubat depremlerinden sonra Kordsa olarak yüksek sorumluluk bilinciyle sahada gerek manen gerek madden bulunduk. İvedilikle deprem bölgesinde yapısal güçlendirme bilincinin oluşturulması noktasında konusunda uzman yetkililer ve akademisyenlerle görüşmeler yaptık. Online ve fiziksel etkinliklerle ihtiyaçların doğru bir şekilde çözümlenebilmesi noktasında öneriler sunarken bir taraftan da doğru ürüne ek olarak, doğru proje ve doğru uygulamacı tarafında çalışmalar yürüttük. Yüksek performanslı karbon ipliklerden dokunan karbon kumaşlar üretirken ülkemizde ve dünyada bu güçlendirme işinin doğru yapılmasına yönelik çözümler üretmede çalışmalarımız devam ediyor.
Kordsa İnşaat Güçlendirme İş Birimi olarak insanları bilinçlendirmeye yönelik gerek yapılan seminerler gerek uzman mühendis kadromuzun sağladığı hem temel hem de profesyonel düzeydeki bilgilendirici içerikleri, “Kratos Reinforcement” adı altındaki sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla yaymaya çalışıyoruz. “Güçlenen Yapılar İle Güvenli Gelecek” mottomuzla yola çıkarak hazırladığımız “Sanayi Yapılarında Güçlendirme Uygulamaları” başlıklı webinarımızda, Türkiye Deprem Vakfı (TDV) Başkanı ve Türkiye Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper İlki ve TÜSİAD Deprem Görev Gücü Başkanı Cem Tüfekçi’nin katılımı ile gerçekleştirdik. Webinar kaydına ve ürün uygulama videolarımıza Kratos Reinforcement Youtube hesabımızdan ulaşabilirsiniz.
Kratos ürün gruplarımız ile müşterilerimize sunduğumuz çözümler hem uygulamada hemde ürünler hakkında teknik bilgimiz doğrultusunda olumlu geri bildirimler almaktayız. Türkiye pazarında ürünlerimiz ile oldukça aktif ve rekabetçi olduğumuzu söyleyebiliriz. İhracat tarafında mevcut pazarlarımıza ek olarak 2024 yılında Kordsa ABD gücünden de yararlanarak ABD’de inşaat alanında güçlendirmeye yönelik yeni çözümler getirmeyi hedefliyoruz. Güçlendirme alanındaki yenilikçi ürünlerimizi ve çözüm özerilerimizi 2024 Ocak ayında gerçekleşecek dünyanın en büyük beton fuarı statüsünde yer alan World of Concrete, Las Vegas fuarında da sunacağız. Güçlendirme alanında ABD’de bir numaralı tedarikçi olmayı hedefliyoruz.

Pazarda özellikle yoğun talep gören ürünleriniz ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Kordsa, sahip olduğu güçlendirici unvanını endüstriyel fiber teknolojisi ile birleştirmiş ve İnşaat Güçlendirme İş Birimi’nin markası olan Kratos’u pazara sürmüştür ve Ar-Ge çalışmaları ile yenilikçi ürünler geliştirmeye devam etmektedir. Kordsa, 2021 yılında kompozit teknolojilerindeki yetkinliğini inşaat güçlendirme çalışmalarına entegre ederek yapısal güçlendirme ürünlerini Kratos ürün gamına dahil etmiştir.
- Kratos Yapısal Güçlendirme ürün grubu temel olarak 4 üründen oluşmaktadır. Bunlardan ilki yüksek çekme dayanımına sahip karbon ipliklerle Kordsa İzmit Tesisleri’nde tek doğrultuda dokunmuş olan karbon kumaş, Kratos C-Fabric’tir. İkinci ürün ise Kratos C-Fabric’in uygulandığı yerde rijitliğinin sağlanması ve birlikte kompozit bir malzemenin oluşturulması için kullanılan Kratos Prime Resin’dir. Ürün grubunun üçüncü ürünü ise tek doğrultuda uzanan karbon liflerin polimer esaslı epoksi reçine ile laminasyonu sonucu elde edilmiş yüksek elastisite modülüne sahip Kratos C-Plate’dir. Ürün grubuna ait son ürün ise Kratos C-Plate’in uygulanacak yüzeye yapıştırılmasını sağlayan Kratos Adhesive’dir.
- Pazarda özellikle karbon kumaş ve karbon kumaş ile birlikte uygulamada kullanılan epoksi reçinemiz tercih edilmektedir. Kratos C-Fabric, sadece 0˚ yönünde uzanan karbon ipliklerin birbirine dikiş ipliği ile tutturularak oluşturulan tek katlı bir örgüdür. Kratos C-Fabric, dünyada bilinen en sağlam malzemelerden biri olan karbon lifler ile dokunmuştur. Sağlamlığına rağmen iplik yumuşaklığında olan lifler, kolayca istenilen şekle getirilmekte ve Kratos Yapısal Güçlendirme ürün grubunun bir diğer üyesi olan Kratos Prime Resin özel epoksi reçinesi ile birlikte kullanıldığında rijit hale gelmektedir. Kratos Prime Resin ise Kratos C-Fabric için özel olarak üretilmiş iki komponentli, epoksi esaslı bir laminasyon reçinesidir. Kratos C-Fabric, Kratos Prime Resin ile birlikte betonarme kolon-kiriş gibi taşıyıcı yapı elemanlarına uygulandığında, bu elemanların taşıma gücü kapasitesini arttırmaktadır. Betonarme kolonlar ve perdeler Kratos C-Fabric ile sarılarak kesme ve basınç dayanımları ile sünekliklerinin artırılması sağlanır. Kolon ve perdelerin yanı sıra betonarme kirişlerin de sarılmasıyla bu elemanlar eğilme ve kesmeye karşı güçlendirilerek yük taşıma kapasitelerinin arttırılır.
- Kratos Sentetik Fiber Donatı ürün grubumuzda da gelen müşteri talep ve ihtiyaçlarına uygun betonun dayanımını arttıran yeni nesil beton güçlendirici sentetik fiber donatılı ürünler geliştirmeye ve ürün gamımızı genişletmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.
- Bugün, “Tutkumuz Hayatı Güçlendirmek” misyonumuzla, yaşamın her alanını daha güvenli ve daha sürdürülebilir kılabilmek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, inşaat güçlendirme teknolojilerinde de amacımız, beton yapılarda uzun ömürlü dayanım sağlayan ürünlerimizle, yapısal güçlendirme çözümlerindeki yetkinliklerimizle ülkemizin daha güvenli ve güçlü bir gelecek kurabilmesi.

Editör: Haber Merkezi