DEPREMİN DOĞASINI ANLAYAN SİSMİK TEKNOLOJİLERE İHTİYAÇ VAR DEPREMİN DOĞASINI ANLAYAN SİSMİK TEKNOLOJİLERE İHTİYAÇ VAR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile Maliye ve Hazine Bakanı tarafından açıklanan Yeni Evim Kampanyasının koşulları inşaat sektöründe heyecan yarattı. 15 yıl vadede faizi yüzde 0.69’a çeken kampanyanın inşaat sektöründeki durgunluğa son vermesi bekleniyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, bölge ve şirket ayrımı yapmaksızın, Türkiye’nin her yerinde kredi garantörlük anlaşması bulunan projeleri kapsayan bu paketin, sektörde hareketliliği artıracağını, henüz evi olmayan aileleri ev sahibi olmaya yönelteceğini söyledi.

GERÇEK BİR MORTGAGE DENEMESİ

Kredi faizlerinin en son Mayıs 2013 yılında yüzde 0.69’u gördüğünü hatırlatan Emrullah Yedikardeş, böylece taksitlerin düşük olacağını, ayrıca peşinatın yüzde 10 olarak belirlenmesinin de aileleri ilk adımı atmada nakden fazla zorlamayacağını açıkladı.
Kampanyadan gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesi için hileli satışların da önlendiğini belirten Emrullah Yedikardeş bu nedenle son 1 yıl içinde ev satışı yapmama koşulu getirildiğini, böylece üzerinde tapulu evi olanların suni bir satış yaparak bu kampanyadan yararlanmasının önlendiğini söyledi. Emrullah Yedikardeş yatırım amaçlı değil, gerçekten barınma ihtiyacı olanların bu imkanlardan yararlanmasının planlandığını belirtti.

PROJELER RAFTAN İNECEK

Kredi limitinin İstanbul’da 5 milyon lira ile sınırlı olmasını da değerlendiren Emrullah Yedikardeş, kentteki her projede belli oranda dairenin bu imkana dahil olacağını belirterek, “Yeter ki firmalar bankalarla garantörlük anlaşması yapmış olsun. Böylece müşterilerin inşaat tamamlanma kaygıları giderilirken, merdiven altı üretim yapan şirketlere karşı da korunma sağlanmış olacak. Faizlerin önemli bir kısmının devlet tarafından üstlendiği bu kampanyada, konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunuluyor ki bunun da üretimi destekleyici yanı olduğunu söyleyebiliriz. Açıklamalara göre, inşaata başlayacak projeler de kapsam dahilinde. Bu daprojelerin raftan ineceğini gösteriyor. Türkiye’de gerçek bir mortgage denemesi olacak. Milletimize hayırlı olsun” dedi.