İnşaat Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 72,78 Arttı, Aylık Yüzde 1,11 Arttı İnşaat Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 72,78 Arttı, Aylık Yüzde 1,11 Arttı

İzmir'de aktif fay hatları bulunduğu için deprem tehlikesi hala güncelliğini koruyor. Konut satın alırken en az binalar kadar zemin sağlamlığının da kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Tanyer Yapı Zemin Grubu Koordinatörü Batuhan Tozburun, zemin iyileştirme ve geoteknik imalatlarının önemine dikkat çekti. 

"GEOTEKNİK MÜHENDİSLİĞE ÖNEM VERMELİYİZ"

Batuhan Tozburun, “İzmir ve bölgesinde tarihsel dönem ve 20'nci yüzyıldaki aletsel dönemle yapılan kayıtlara göre 50 yıllık süre içinde 6,6 veya altında büyüklükte bir depremin olasılığı yüzde 92 olarak tahmin edilmektedir. Ege Denizi'nde, İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde depremin Bayraklı ve Bornova bölgelerimizde yapılara verdiği büyük zararlar konusunda hem maddi hem manevi olarak hepimiz kötü tecrübelere sahibiz. Bu verilere baktığımızda kentsel dönüşüm sayesinde sürdürülebilir şehircilik ve yapılarımızın kullanım sürelerini uzatmamız için zemin ve temel mühendisliğine (geoteknik mühendisliği) çok büyük önem vermeliyiz" dedi.

ZEMİN İYİLEŞTİRMELERİNİ DENEYİMLİ FİRMALAR YAPMALI

Geoteknik mühendisliği ve zemin iyileştirme çalışmalarının bu konuda deneyimli firmalar tarafından yaplması gerektiğinin altını çizen Tozburun konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben bir inşaat mühendisi olarak tercih edeceğim konutun zemin iyileştirme imalatlarını hangi firmanın yapmış olduğuna ve bu firmanın, bu imalatı yapabilecek yeterli bilgi birikimi veya ekipmanının olup olmadığına bakıyorum. Bu konuda müteahhit firmalarımıza ve bu konutlarda oturacak ailelere büyük iş düşüyor. Öncelikle bu konuda bilinçli müteahhitler seçilmeli ve bu konutları kullanacak ailelerin doğru bilgilendirilmeli. Zemin iyileştirme imalatlarının gereği kadar veya uygun yapılmaması ülkemizin özsermayesine ve halkımıza önümüzdeki yıllarda daha büyük zararlar verecektir. Kentsel dönüşümün uygun şehir plancılığı ve ilk imalatı olan zemin güçlendirme fore kazık, jet-grout, baret kazık gibi imalatların kalite kontrolleri yapılarak sürdürülebilir bir şehir yaratabiliriz”

Editör: Merve Kaya