Koç Holding, deprem bölgesine yönelik çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Holding açıklamasında, "6 Şubat günü ülkemiz tarihinin en büyük doğal afetlerinden biriyle sarsıldık. 10 ilimizi doğrudan etkileyen, bazı şehir merkezlerimizde hayal edilmesi imkansız bir tahribata neden olan deprem felaketi yüreğimizi yaktı. Hayatını kaybeden on binlerce yurttaşımızın yasını tutuyoruz. Deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ülkemize baş sağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

"AFAD EKİPLERİYLE KOORDİNELİ OLARAK GÖREV ALAN 531 ÇALIŞMA ARKADAŞIMIZ, 117 VATANDAŞIMIZI ENKAZ ALTINDAN KURTARDI" 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Koç Topluluğu olarak; Koç Holding, şirketlerimiz, Vehbi Koç Vakfı ve VKV Sağlık Kuruluşlarıyla birlikte ülkemizin yaralarını sarmak ve ihtiyaç sahiplerine hızla ulaşmak üzere ilk günden bu yana kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Arama-kurtarma çalışmalarında AFAD ekipleriyle koordineli olarak görev alan eğitimli ve donanımlı 531 çalışma arkadaşımız, 117 vatandaşımızı enkaz altından kurtardı. Bölgedeki acil ihtiyaçların karşılanması için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon halinde tüm imkânlarımızı harekete geçirerek halkımızın yardımına koştuk.

"PROJE BAZLI YARDIMLARIMIZ İÇİN 2 MİLYAR TL KAYNAK TAHSİS ETMİŞ OLDUK"

Seferberlik ve dayanışma ruhuyla güç birliği yaptık. Bugüne dek Koç Holding ve Topluluk şirketlerimizle bölgeye gerçekleştirdiğimiz yardımların tutarı 200 milyon TL'yi geçti. Buna ilave olarak bölgedeki iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu finansal destekleri de sağlamaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde barınma, sağlık, eğitim ve depremden etkilenen çocukların desteklenmesi kapsamında gerçekleştireceğimiz projeler için ilave olarak 1,8 milyar TL tahsis ettik. Böylelikle, şimdiye kadar yaptıklarımızla birlikte, proje bazlı yardımlarımız için toplam 2 milyar TL kaynak tahsis etmiş oluyoruz."

“ORTA DOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ” “ORTA DOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ”

"110 BİN KİŞİDEN OLUŞAN İNSAN KAYNAĞIMIZIN UZMANLIK, DENEYİM VE İŞ GÜCÜNÜ SEFERBER ETTİK"

Devletin göstereceği bölgelerde yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı 5 bin adet konteynerden oluşan, sosyal imkanları da barındıran geçici yaşam alanlarının oluşturulacağının aktarıldığı açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:
"Ayrıca, gerekli donanımları barındıran konteyner sağlık merkezi projesi için de çalışmaya başladık. İlave olarak bölgede sıcak yemek, çamaşır ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için tırlarımızla verdiğimiz hizmeti arttırarak sürdürüyoruz. Böyle büyük bir felaketin yaralarının sarılmasında maddi kaynak tahsisinin yeterli olmayacağının bilincindeyiz. Yapılacak yardımların projelendirilmesinden, sahadaki uygulamaya kadar tüm aşamaların süratle tamamlanması için 110 bin kişiden oluşan insan kaynağımızın uzmanlık, deneyim ve iş gücünü seferber ettik.
Bölgedeki iktisadi hayatın normalleşmesi ve bölgenin canlandırılması için şu ana kadar yaptığımız gibi tüm imkanlarımızı kullanacağız. Her zaman olduğu gibi bölgedeki iş ortaklarımızın yanındayız. Bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında iş birliği yaptığımız paydaşlarımızı bölgeye destek vermeye teşvik edeceğiz. Kurucumuz merhum Vehbi Koç'un 'Devletim ve Ülkem varsa ben de varım' ilkesi ışığında 97 yıldır olduğu gibi bu büyük depremin yaralarının sarılmasında da üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştireceğiz. Bu zor günleri de birlik ve dayanışma içerisinde aşacağımıza yürekten inanıyoruz."