DOĞA POZİTİF GELECEK İÇİN DOĞRU HEDEFLER DOĞA POZİTİF GELECEK İÇİN DOĞRU HEDEFLER

Koç Holding, 2023'ün ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Yılın ilk yarısında konsolide bazda 24,9 milyar ABD Doları (USD) gelir elde eden Koç Holding, yine aynı dönemde 1,6 milyar USD kombine yatırım gerçekleştirirken, böylece şirketin son 5 yılda gerçekleştirdiği yatırımlar 10 milyar USD’ye ulaştı.

YAPI KREDİ'NİN PAY SATIŞI BAŞARILI ŞEKİLDE TAMAMLANDI

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, globalde yaşanan belirsizliklere ve zorlu piyasa koşullarına rağmen uzun vadeli değer yaratma hedefleri doğrultusunda, yılın ilk yarısını başarılı bir performans ile kapattıklarını söyledi. “Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki dönemde tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diyen Levent Çakıroğlu, Koç Holding’in dinamik portföy yönetimi çerçevesinde son dönemde gerçekleştirdiği başarılı işlemlere dikkat çekerek, holdingin sahip olduğu Yapı Kredi sermayesinin %6,8’ine denk gelen Yapı Kredi payının, hızlandırılmış talep toplama süreci sonucunda yaklaşık 6,8 milyar TL (yaklaşık 250 milyon ABD Doları) bedel ile borsa dışında uluslararası kurumsal yatırımcılara satışını başarılı bir şekilde tamamladıklarını söyledi. Bu gelişmeyi, son yıllardaki en yüksek tutarlı başarılı işlem olarak nitelendiren Çakıroğlu, %61,17 oranındaki ortaklık payıyla Yapı Kredi ana hissedarlığına devam ettiklerini söyledi. Diğer yandan sahip oldukları Tat Gıda paylarının satışı dâhil stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla bir çalışma başlattıklarını hatırlatan Çakıroğlu, konuya ilişkin olarak finansal danışmanlık alınması için görevlendirme yaptıklarını söyledi.

KOÇ HOLDİNG'İN İHRACATI TÜRKİYE'NİN İHRACATININ YÜZDE 7'SİNİ OLUŞTURUYOR

İhracat performanslarını özellikle Türkiye ekonomisine kattıkları değer açısından önemsediklerini belirten Levent Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak ihracatımız ülkemizin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Bunun bir yansıması olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından geçekleştirilen araştırmada, Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçısı arasında mal ihracatı yapan ilk 10 şirketin 4’ünün Topluluk Şirketimiz olmasından gurur duyuyoruz. Araştırmaya göre Ford Otosan ihracat şampiyonu olurken; Tüpraş ikinci, Arçelik yedinci, Tofaş dokuzuncu sırada yer aldı” ifadelerini kullandı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJELERİ HIZ KAZANDI

Koç Holding’in 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayarak çevre, sosyal, kurumsal yönetim alanlarında kaydettiği ilerlemeyi kamuoyuyla paylaştığını belirten Çakıroğlu, Karbon Dönüşüm Programı kapsamında topluluk şirketlerinin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerine yönelik sürdürdüğü faaliyetlerinin hız kazandığını ve başlattıkları yenilenebilir enerji projesi sayesinde topluluk genelindeki elektrik tüketiminin yarısından fazlasının yenilenebilir enerjiden karşılanmasını sağlayacakları bilgisini paylaştı. Ayrıca Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde endüstri lideri olan Arçelik'in, yenilenebilir enerji alanında 10 milyon Euro yatırımla güneş paneli üretimine başlayacağı ve bu yılın sonuna kadar yapılacak ek yatırımla yıllık üretim kapasitesi 1 milyonun üzerine çıkacak olan güneş paneli üretim tesisinin Türkiye’nin yenilenebilir enerji dönüşümüne ivme kazandıracağını söyleyerek sözlerini tamamladı.