Doğru binalar için “doğru malzeme, doğru uygulama, eğitimli ustalar” konusunda farkındalık yaratmaya devam eden CEPHEDER'in Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Buluk, kış döneminde cephe yalıtımlarında dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

DEFORMASYON ÖNEMLİ BİR SORUN

Özellikle kış döneminde yapılan uygulamalarda cephe ısı yalıtım malzemelerinin soğuk hava ve yağış altında daha montaj sırasındayken deformasyona uğramasının en önemli sorunlardan biri olduğunu söyleyen Buluk, "Bu nedenle kış döneminde yapılan imalatlarda su emme oranı daha düşük yalıtım malzemelerin seçilmesi veya özel yöntemlerle ısı yalıtım malzemelerinin koruma altına alınması önem arz etmektedir. Özellikle giydirme cephe sistemlerinde korumasız yalıtım plakaları dış hava şartlarına asgari ölçüde maruz kalacak şekilde imalat ve montaj programları yapılmalıdır." dedi.

Yalıtımsız Binaların Gizli Enerji Kaybı Yalıtımsız Binaların Gizli Enerji Kaybı

SIZDIRMAZLIK PERFORMANSI GÖZETİLMELİ

"Bina enerji performansı ve kullanıcı konforu açısından diğer bir önemli konunun ise şüphesiz cephede yer alan açılır ünitelerin sızdırmazlık performansıdır." diyen Buluk, "Cephe ve pencere kanadı, balkonlara açılan menteşeli veya sürme kapılar, kapalı konuma getirildiğinde çevresel sürekli hava sızdırmazlığı sağlayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Ayrıca bu ünitelerin yapı ile birleşim bölgelerinde de yine sürekli çevresel sızdırmaz bağlantı detayları ile uygulama yapılması önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

Editör: Ayşete Yavaş