Son iki yıldır, kira zamlarında uygulanan yüzde 25'lik sınır bugün itibarıyla sona erdi. Uygulamanın sona ermesiyle beraber, kiralarda yeniden TÜFE belirleyici olacak. Zam belirleme döneminde uygulanacak olan tüketici enflasyonu, 12 aylık ortalama enflasyona göre belirlenecek. Bu durumda ev sahipleri ile kiracılar, zam belirleme dönemi için 12 aylık ortalama enflasyonu dikkate alacak. Ev sahibi TÜFE sınırını aşmayacak ve zam döneminin temmuz döncesi olanlardan bu yıl için yeni bir kira artışı talep edilmeyecek.

HAZİRANDA KİRA ZAM TAVANI 62,51'Dİ

Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte haziran ayı için kira zam tavanı belli olmuştu. Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 olarak açıklanmıştı. Bu duruma göre kontrat süresi dolan iş yeri sahipleri, kira zammı için 62,51 oranını baz aldı. Yüzde 25'lik zam sınırı 1 Temmuz öncesinde kullanıldığı için söz konusu oran konut kiralarında geçerli olmadı.

TEMMUZ AYI İÇİN KİRA ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

İnşaat Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 72,78 Arttı, Aylık Yüzde 1,11 Arttı İnşaat Maliyet Endeksi Yıllık Yüzde 72,78 Arttı, Aylık Yüzde 1,11 Arttı

Temmuz ayı için kira artış oranının ne zaman belli olacağı merak konusu oldu. Temmuz ayının kira artış oranı haziran enflasyon rakamları ile netleşecek. Enflasyon verilerinin 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10:00'da açıklanmasıyla birlikte temmuz ayı için kira zammı belli olacak.

Editör: Haber Merkezi