İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından yüksek teknolojili ve katma değerli yerli ürün geliştirme vizyonuyla temelleri atılan ve Türkiye’de bir ilk olacak olan Kimya Teknoloji Merkezi'nin inşaatında (KATİM A.Ş) sona yaklaşılıyor. Sektörün ihracatını artırmak ve dışa bağımlılığı azaltmak amacı ile teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik ekseninde faaliyet gösterecek olan KATİM A.Ş’nin faaliyete geçmesi için hazırlıklar devam ediyor.

İhracatçıların ihtiyaç duyduğu ve uluslararası geçerliliğe sahip çeşitli sertifikaların da verileceği gelişmiş bir Ar-Ge merkezi görevi üstlenecek olan Kimya Teknoloji Merkezi, Türkiye’nin en büyük tematik teknoparkı Bilişim Vadisi’nde 4 katlı bir binada, 1700 metrekaresi girişimcilere özel alt yapı ile hazırlanmış bir girişimcilik ve kuluçka merkezi olmak üzere yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda; akredite edilmiş test ve analiz laboratuvarları, dijital kütüphanesi ile kimya ve bağlantılı sektörlerdeki tüm start-up ekosisteminin faydalanacağı bir buluşma noktası olarak hizmet verecek. KATİM A.Ş’nin ihracatçılara sunacağı test ve analiz hizmetleri kapsamında her yıl 7,2 milyon dolarlık tasarruf sağlanması bekleniyor. 

ADİL PELİSTER: “KİMYA TEKNOLOJİ MERKEZİ İLE YILLIK MİNİMUM 7,2 MİLYON DOLAR TASARRUF EDECEĞİZ”

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Türkiye’de bir ilk olacak Kimya Teknoloji Merkezi projemiz için şirket kurulumumuzu tamamladık. Bilişim Vadisi’nde merkez binamızın yer tahsisini gerçekleştirdik ve Ticaret Bakanlığımızdan yatırım bedeli için bütçe onayımızı aldık. KATİM A.Ş’nin faaliyete geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Merkezi 2024’ün ilk yarısında faaliyete geçirmek üzere son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kimya Teknoloji Merkezi’nin bünyesinde toplam 175 farklı test uygulanacağını ve 83 testten akredite olunacağını belirten Pelister, “Halihazırda yurtdışında yapılan 38 test KATİM A.Ş sayesinde milli imkanlar ile yapılacak. Merkezimizin tam randımanda faaliyete geçmesi ile yıllık 1 milyon 201 bin 883 test toplam kapasite ile hizmet vermesini planlıyoruz. KATİM A.Ş’de uygulanacak uluslararası akreditasyona haiz test ve analiz laboratuvarları ile her sene milyonlarca doları yurt içinde tutmuş olacağız. Böylece test ve analiz hizmeti kapsamında optimum kapasitede yıllık minimum 7,2 milyon dolar tasarruf sağlanmasını bekliyoruz. Diğer yandan Sürdürülebilirlik Merkezimiz vasıtasıyla KOBİ’lerimiz başta olmak üzere kimya sektörümüzün yeşil ekonomiye geçiş ve uyum süreçlerinde de çok büyük rol alacak. Yine dijital kütüphanemizi kurarak sektörel bütün bilimsel yayınları kullanıcılarımıza ve bilim dünyamıza açacağız. Girişimcilik kuluçka merkezimiz vasıtasıyla da özellikle sanayi üniversite iş birliği kapsamında genç bilim insanlarımız ve akademisyenlerimizin kimya alanındaki yeni buluş ve teknolojilerini hayata geçirmelerine katkıda bulunacağız. İhracatçı firmalarımızın Kimya Teknoloji Merkezimizi büyük gururla faydalanacakları bir komplex olarak göreceklerinden eminiz.” dedi.
 

HONEYWELL'İN YENİ NAFTA TEKNOLOJİSİ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK HONEYWELL'İN YENİ NAFTA TEKNOLOJİSİ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK