Kimya sektörünün Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörümüzün ekim ayı ihracatı geçen yıla kıyasla yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolar oldu. 16 alt sektörümüzle birlikte otomotivden sağlığa, savunmadan gıdaya kadar diğer tüm sektörlere girdi sağlayan sektörümüzün performansı güncel gelişmelere bağlı olarak sınırlı bir artış gösterse de on aylık dönemde liderliğini korumaya devam ediyor. Sektörümüz bu yıl on aylık dönemde sektörümüz yüzde 37,1 büyüdü ve 28,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Emtia fiyatları, Rusya- Ukrayna savaşı, enerji sorunu, yüksek enflasyon baskısı, faizler, resesyon sinyalleri gibi olumsuz küresel gelişmeler elbette sektörümüzü etkiliyor. Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve kapasite kullanım verilerinde gerileme olduğunu görüyoruz. Üretimdeki bu gerileme ve talepteki düşüş ilerleyen aylarda ihracatımıza da yansıyabilir. Özellikle enerji maliyetleri sektörümüz açısından önemli bir sıkıntı oluşturuyor.  Bu dönemde daha kolay ulaşılabilir finansman ve nakit akışının sağlanması, öngörülebilir bir ortamın oluşturulması rekabet etme gücümüzü artıracaktır. Bu yönde ihracatçılarımıza yönelik desteklerin artırılmasını bekliyoruz. Her şeye rağmen ihracat hedefimize ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

EKİM AYINDA EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE HOLLANDA OLDU

Hollanda, Ekim ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Ekim ayında Hollanda’yı takip eden ilk onda yer alan diğer ülkeler ise Rusya, Lübnan, ABD, İtalya, Irak, Almanya, Belçika, Romanya ve Fransa oldu. Ekim ayında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 278,66 ile Rusya’ya oldu. Ekim ayında Hollanda’ya yapılan kimya ihracatı 197 milyon 205 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 115,02 arttı. Ekim ayında Hollanda’ya en çok ihraç edilen ilk beş ürün grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun” ve “muhtelif kimyasal maddeler” oldu.  
2022 yılı Ocak-Ekim döneminde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, İtalya, ABD, Romanya, Lübnan, Almanya, Güney Afrika, Rusya, Irak ve İspanya olarak ilk onda yer aldı.

2022 yılı Ekim ayı en fazla kimya ihracatı yapılan ülkeler

TURQUALİTY MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDI TURQUALİTY MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDI

EKİM AYINDA EN ÇOK “PLASTİKLER VE MAMULLERİ” İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekim ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında plastikler ve mamulleri ihracatı, 766 milyon 59 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 732 milyon 722 bin dolarlık ihracatla mineral yakıtlar ve ürünler yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 272 milyon 657 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. ‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘yıkama müstahzarları’ ve ‘gübreler’ oldu. 

2022 yılı Ekim ayı kimya sektörü ihracatında alt sektörler