Kurulduğu günden bu yana Ar-Ge yatırımları ile müşterilerine özel çözümler üretmeyi sürdüren ve Mayıs 2017’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen, Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli poliüretan sistemleri üreticisi Kimpur, 2011 yılından bu yana düzenlenmekte olan ve kimya sektörünün en büyük inovasyon etkinliği olarak kabul edilen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nden iki ödülle döndü.

INTERCEM'DE KÜRESEL ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI MASAYA YATIRILIYOR INTERCEM'DE KÜRESEL ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI MASAYA YATIRILIYOR

KİMPUR'A BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ PLASTİK VE KAUÇUK KATEGORİSİNDE

Nanografen firmasının otomotiv lastiklerinin atıklarını geri dönüştürerek elde ettiği grafeni, otomotivde ses yalıtım sistemlerinin performansını arttırmak amacıyla kullanan Kimpur, ‘Ticari Poliüretan Ses Yalıtım Sisteminde Atık Kaynaklı Grafen ile Performans İyileştirilmesi’ projesiyle Plastik ve Kauçuk Kategorisi’nde birincilik ödülüne layık görüldü. 

Yeni ürünlerin ve sistemlerin tasarımlarıyla müşterilerine özel sıra dışı çözümler sunan Kimpur’un gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda elde edilen Grafen esaslı ses yalıtım sistemi, standart sistemlere oranla ses absorbsiyonunda %65’e varan oranlarda iyileştirme sağlamakta. Bu sistem sayesinde elde edilen poliüretan köpükler, hafif oluşları sayesinde otomobilin toplam ağırlığına neredeyse hiç etkide bulunmadan ses yalıtım performansını artırmayı başarıyor.

KİMPUR'A ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜNÜ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAZANDIRDI

Ar-Ge çalışmaları sonucunda poliüretan jel sistemi üretiminde biyobazlı hammadde kullanarak sürdürülebilir bir ürün elde etmeyi başaran Kimpur, ‘Biyobazlı Poliüretan Jel Sistemi Geliştirilmesi ve Geri Dönüşümü’ projesiyle ise yine aynı kategoride üçüncülük ödülünün sahibi oldu.
 
Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’nde üçüncülük ödülüne layık görülen poliüretan jeller; bisiklet seleleri, darbe emici pedler, kask, koruyucu ekipmanlar ve mouse padlerin yanı sıra medikal ürün ve aparatlarda ısıl konfor sağlaması için yastık/yatak yüzeylerinde kullanılabilmekte.
 
Otomotiv, ayakkabı, mobilya, yalıtım-inşaat ve ısıtma-soğutma sektörlerinde üretimini yaptığı poliüretan sistemleri kullanılan Kimpur'un; yenilikçi ve sektöre öncülük eden Ar-Ge faaliyetlerine hız kesmeden devam etmesi bekleniyor.