Üretiminde sürdürülebilir kaynakları kullanarak hem doğaya hem de döngüsel ekonomiye katkı sağlamayı amaç edinen Kimpur, Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımlarla sürdürülebilir ürün portföyünün çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. Üretimini gerçekleştirdiği poliüretan sistemler; otomotiv, ayakkabı, mobilya, yalıtım-inşaat, ısıtma-soğutma ve savunma sanayi sektörlerinde kullanılmakta olan Kimpur, geliştirdiği yeni biyo bazlı polioller ile sürdürülebilir ürün gamını daha da güçlendirerek global pazarlarda rekabet avantajını artırmaya devam ediyor.

YILMADEN KUZEY MAKEDONYA’DA YENİ TESİS SATIN ALDI YILMADEN KUZEY MAKEDONYA’DA YENİ TESİS SATIN ALDI

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRÜN GAMINA ÜÇ YENİ ÜRÜN EKLEDİ

Şirketlerin sürdürülebilir ürün geliştirme hedefleri her geçen gün artarken, poliüretan sektöründe de yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzemelere olan talep büyüyor. Bu malzemelerdeki yenilenebilir içeriğinin artırılmasında çok önemli bir bileşen olan biyo bazlı polioller, bitkisel yağlardan farklı yöntemler ile türetilen biyopolimerlerden veya doğal yağ poliollerinden (NOP) sentezleniyor. Yüksek fonksiyonalite biyo bazlı polioller sentezleyen Kimpur, elde ettiği hammaddeyi buzdolabı, sandviç panel ve soğuk oda panel formüllerinde kullanmasıyla doğaya katkı sağlamayı sürdürürken, müşterilerinin ürün yaşam döngüsü için de sürdürülebilir çözümler üretmeye devam ediyor.

Kimpur son olarak; buzdolabı sistem poliolünde %30, sandviç panel sistem poliolünde %20, soğuk oda sistem poliolünde ise %30 oranında biyo bazlı hammadde kullandı. Böylece çevre dostu ürün gamına birbirinden üstün avantaja sahip üç yeni ürün daha ekledi.

ÇEVRE DOSTU ÜRÜNLERİYLE KARBON AYAK İZİNİ AZALTIYOR

27 kişilik uzman Ar-Ge ekibi ile doğaya katkı sağlayacak ürünlere odaklandıklarını dile getiren Kimpur Ar-Ge Direktörü Dr. Yener Rakıcıoğlu, doğada yer alan kaynakların tükenebilir olduğu bilinci ile ürün yaşam döngülerindeki sürdürülebilir çözümleri hayata geçirmek için araştırmalarına ve çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade etti. Biyo bazlı poliol kullanımlı yeni ürünlerinin 2023 yılı çalışmalarına yönelik 27 Milyon TL’lik satış anlaşmalarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Rakıcıoğlu; doğaya fayda sağlayacak yeni ürünler geliştirme vizyonuyla ürün gamlarına ekledikleri biyo bazlı poliollerin, karbon ayak izlerini azaltmanın yanı sıra global pazarlarda rekabet avantajlarını da artırarak yüksek performans göstermelerine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi