TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI

Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli poliüretan sistemleri üreticilerinden olan Kimpur'un, savunma sanayi için geliştirdiği projeler kapsamında, çalışmalarını en üst seviyeye taşımak amacıyla SaSaD’tan sonra Avrupa'nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul'a (Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği) üyeliği tamamlandı.

SASAD'TAN SONRA SAHA İSTANBUL'A ÜYE OLDU

39 yıllık deneyimiyle poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Kimpur, savunma sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda balistik uygulamalara yönelik ileri teknoloji poliüretan sistemlerden, su altı sonar için özel elastomerlere, yüksek mukavemet ve hafiflik gerektiren özel kaplama sistemlerine kadar birçok farklı ürün geliştirmek üzere projelerine devam ediyor. Kimpur bu kapsamda, savunma sanayine hammadde üretmek üzerine geliştirdiği projelerini artırma hedefleri doğrultusunda SaSaD’tan sonra SAHA İstanbul’a da üye oldu.
 
Kuzey Marmara koridorunda faaliyet gösteren 65 bin sanayici firmanın iş birliğiyle ortak bir sinerji yakalanması hedefi doğrultusunda, 2015'de 27 kurucu üyenin girişimleriyle kurulan SAHA İstanbul, Türkiye’nin milli gelirinin yarısını üretmekte olan İstanbul sanayisinin, katma değeri yüksek ve teknolojik ürünler üretmesini hedefliyor. Ayrıca Türk savunma, havacılık ve uzay sektörünün yerlilik oranının artırılması, henüz sahip olmadığı kritik teknolojilere kavuşturulması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınabilmesi için üyeleri arasındaki iş birliğini destekleyerek güçlü bir ekosistem oluşturmayı vizyon ediniyor. Bir yandan da üyelerini yönlendirmek, bilgilendirmek ve onlara rehberlik etmek maksadıyla ilgili kamu otoritelerine, bilim ve araştırma kurumlarına ve üniversitelere destek olmayı sürdürüyor.

27 KİŞİLİK AR-GE EKİBİYLE ÇALIŞIYOR

27 kişiden oluşan donanımlı bir Ar-Ge ekibine sahip olduklarına dikkat çeken Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, Mayıs 2017'den itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi sertifikasına sahip olduklarını ve sektörde uzman bu ekiplerle sürdürülebilir ve yüksek katma değerli ürünler üretmeye devam ettiklerini belirtti. Bu sayede üniversitelerle ve müşterilerine özel yeni ürünler geliştirdiklerinin altını çizen Karaca, mevcut projelerinin ve portföylerine katacakları yeni projeler ile savunma sanayisine ve ülkemize hizmet verecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. SaSaD üyeliğinde olduğu gibi SAHA İstanbul üyeliğinin de sektörel gelişmelerin yakından takibi ve paydaşlarıyla iş birlikleri konusunda faaliyetlerine katkı sağlayacağını düşündüklerini dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi