Türkiye'nin önde gelen kimya sanayi şirketlerinden birisi olan Kimpur, sürdürülebilir büyümesini sürdürüyor.

SIBUR, TÜRK MÜŞTERİLERİNE MÜZAKERE KONFERANSI DÜZENLEDİ SIBUR, TÜRK MÜŞTERİLERİNE MÜZAKERE KONFERANSI DÜZENLEDİ

YILLIK 65 BİN TON ÜRETİM KAPASİTESİ HEDEFLENİYOR

Gümüşova Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) gerçekleştirdiği yatırımla Kimpur, yeni üretim tesisinde modern bir başlangıç yaparak sektördeki konumunu pekiştirmeyi amaçlıyor. Toplam maliyeti yaklaşık 400 milyon TL'yi bulan yatırımda, ilk faz olarak yaklaşık 30 bin ton poliüretan sistemleri üretiminin yapılmasını mümkün kılan alt yapı çalışmaları tamamlandı ve tesiste üretim başladı.
 
Gebze’deki mevcut üretim tesisinin büyüme planlarına artık cevap veremeyecek olması nedeniyle Türkiye’deki 2.üretim tesisini Düzce'de kurma kararı alan Kimpur, bu önemli projede Pekintaş AŞ ile iş birliği içinde çalıştı. Yıllık 65 bin ton üretim kapasitesine ulaşması hedeflenen yeni yatırım; 50 bin tonluk mevcut ürün grubu olan poliüretan sistemleri, 5 bin tonluk yeşil ürün gamı kapsamında PET artıklarından sentezlenerek üretilen polyester poliol için geri dönüşüm tesisini ve 10 bin tonluk ek ‘eva granül hammadde’ kapasitesini kapsamakla birlikte hedef, bu kapasitelere 2022-2024 dönemi içerisinde ulaşmak.
 
Öte yandan güneş enerjisi sistemleri yatırımıyla üretimde enerji maliyetlerini azaltmayı ve ihracat ile iç pazarlarda rekabetçi bir yapı oluşturmayı hedefleyen ve sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanan Kimpur'un bu yeni yatırımı, toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 55'ini karşılamayı ve yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı amaçlıyor.

Editör: Haber Merkezi