Yıllar önce emek yoğun bir üretim şekli olarak bilinen tuğla üretiminde ilk tam otomatik tuğla üretim tesisini Türkiye'ye kazandıran Kilsan, 2024 yılında da yatırımlarına devam ediyor. Kilsan Kil Sanayi Ticaret A.Ş. Ürün Müdürü Erdem Uslu, bu sene kuruluşunun 50'nci yılını kutlayan Kilsan A.Ş.'nin yakın dönemde imza attığı attığı yatırımlar sayesinde;  32 adet robot ile el değmeden üretim yapttıklarını söyledi.

İnsan elleri ürünler arasındaki (varsa) ebat farklılıklarını fark edemez. Ama robotik sistemler bunu çok kolay fark edebilir. Belirli bir tolerans aralığı dışındaki ürünler ile çalışamazlar. Bu sebep ile üretimin çok daha hassas yapılması gerekir. İşte robotik sistemler sayesinde tolerans sınırlarımızı azalttık ve sürdürülebilir kıldık. Bu sayede kalite seviyesini de daha üst noktaya taşıdık.

Üretimin her aşamasını kontrol altında tutarak kalite standardını yükselten Kilsan, enerji verimliliği kavramını da üretimin her aşamasında gözetiyor. İhtiyacı olan elektrik enerjisini kurduğu kojenerasyon sistemi ile çevreye saygılı doğalgaz kullanarak üreten şirket, sürdürülebilirlik uygulamalarını sadece yasal bir gereklilik olarak değil, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın sorumluluğu olarak gören modern bir tuğla üretim tesisi.

Yeni Otomasyon Platformundan Geleceğe Yönelik Çözümler Yeni Otomasyon Platformundan Geleceğe Yönelik Çözümler

2023 YILI YATIRIM YILI OLDU

Kilsan"Üç adet üretim tesisinde günde ortalama 1 milyon adet tuğla üreten bir firmanın değişen ve gelişen teknolojiyi devamlı takip etmesi bir zorunluluktur." diyen Kilsan Kil Sanayi Ticaret A.Ş. Ürün Müdürü Erdem Uslu, bu sebeple 2023 yılında yaptıkları yatırımları şöyle anlattı: "Çalıştığımız robotlardan 9 tanesini yenileri ile değiştirdik. Üretim tesislerimizden bir tanesindeki şekillendirme preslerimizden 1 tanesini yeniledik. İkincisinin de yenilenmesi için anlaşmalarımızı tamamladık, yeni şekillendirme presinin imal edilip bize teslim edilmesini bekliyoruz. Robot ve pres değişimi yatırımları bize enerji harcaması açısından ekstra bir yük getirmeden %4’lük bir kapasite artışı sağladı. Şekillendirme ünitelerinde kullanılan ve tuğla üretimi için çok önemli ekipmanlar olan vakum pompalarımızdan 3 tanesini yeniledik. Bu sayede eski pompalara oranla %90’a varan enerji verimliliği sağladık. Basınçlı hava bizim için çok kıymetli. Üretimin hemen hemen her aşamasında yoğun olarak kullanıyoruz. Bu sebeple devamlı ve düşük enerji harcaması ile basınçlı hava eldesi çok önemli. Yaptığımız yatırım ile basınçlı hava ürettiğimiz 2 adet kompresörü yeniledik ve bu sayede basınçlı hava üretiminde %20 enerji verimliliği sağladık." 

"KİLSAN’DA GELİŞME VE YENİLİKLERİN BİTMEMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

2024 yılında da yatırımlarının devam edeceği bilgisini paylaşan Erdem Uslu, bu yıl tam otomatik lento üretim tesisini devreye alacaklarını ve bu sayede lento üretim kapasitesini 3 katına çıkaracakları bilgisini paylaştı. Siparişini verdikleri yeni şekillendirme presini de devreye alarak kapasite artışı sağlarken enerji tüketimlerini de azaltmayı hedeflediklerini söyleyen Uslu, "Kilsan’da gelişme ve yeniliklerin bitmemesi için çalışıyoruz" dedi.

Editör: Ayşete Yavaş