Makineden ziraat aletlerine, medikalden savunma sanayi ve mobilyaya kadar birçok sektöre mamul ve yarı mamul ürün tedariği sağlayan Kayseri kökenli Kaymet Grubu, sürdürülebilir büyüme hedefiyle yatırımlarını sürdürüyor. 1974 yılında Kayseri eski sanayi bölgesinde 100 m2lik bir alanda sac ticareti yapmak üzere kurulan ve bugün 30 bin metrekarelik uçtan uca entegre metal işleme tesisinden 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kaymet, yatırımlarına hız kazandırdı.

KBSB: “FABRİKANIN KALBİ KAZAN DAİRESİDİR” KBSB: “FABRİKANIN KALBİ KAZAN DAİRESİDİR”

5 YIL İÇERİSİNDE 10 MİLYON DOLARLIK YATIRIM PLANLIYORLAR

2022 yılında GES projesine toplam 3 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Kaymet Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Emin Sönmez, makine ve robotik teknoloji alanında 5 yıl içerisinde 10 milyon dolarlık yatırım planladıklarını dile getirdi.

Türkiye’de ender, uçtan uca entegre metal işleme tesislerinden birisine sahip olduklarını vurgulayan Sönmez, lazer ve robotik teknolojiye sahip makine parkuruyla metalin tüm potansiyelini ortaya çıkardıklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde yurtdışındaki yeni pazarlara, yüksek teknoloji ve insan kaynağı alanlarında dönüşüme odaklandıklarını belirten Sönmez, son üç yılda satışlarını 2,7 kat artırarak 395 milyon TL’ye ulaştırdıklarını belirtti. Karbonsuz üretim için sürdürülebilirlik çerçevesinde 1 milyon dolarlık çatı üstü GES projesini hayata geçiren şirketin, orta vadeli planlarının arasında ihracatın satışlardaki payını yüzde 50’ye çıkarmak bulunuyor.

2022 YILINDA 3 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPTILAR

Şirketin yenilenebilir enerji yatırımlarına da değinen Emin Sönmez, 2022 yılında GES projesiyle beraber yaklaşık 3 milyon dolarlık bugünün değeriyle ise 50 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını ve ihracat odaklı büyümeyi hedeflediklerini belirtti. Bu hedef ile 2022 yılında makine parkuruna 2 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını dile getiren Sönmez, aynı zamanda üretim verimliliğini artırmak ve önümüzdeki yıllarda özellikle çelik sektörünün gündemini oluşturacak karbonsuz üretim şartlarına hazırlanmak için 1 milyon dolarlık çatı üstü GES projesi yatırımına başladıklarını söyledi.

Bu yatırımlara büküm, kaplama, ebatlama ve doğrultma makineleriyle devam etme yönünde planları olduğunu söyleyen Sönmez, sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerjinin pek çok sektörde olduğu gibi çelik sektörünün de gündeminde olacağını, kendilerinin de grup olarak gelecek yıllarda tesislerinde artacak enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bu yıl aldıkları 65 dönümlük arazi üzerinde kademeli olarak GES projelerine devam etmeyi planladıklarını belirtti.

3 KITADA 40 ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİLER

5 yıllık büyüme planlarını aktaran ve bu planları üç başlıkta ele aldıklarını ifade eden Emin Sönmez, ihracat pazarlarını artırmak, yeni kaplama-kaynak- metal işleme makineleri ile yeni teknolojiyi kullanarak üretim kapasiteleirni ve üretim kabiliyetleirni daha da geliştirip insan kaynağına yatırım yaparak büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Şu anda İspanya, İsveç, Almanya, Fransa, Fas, ABD gibi ülkelere yönelik ihracat faaliyetlerinin bulunduğunu, konjonktürel durumlardan etkilenmemek ve daha katma değerli ürün tercih eden şirketlerle çalışmak amacıyla farklı bölgelerden ülkeleri de radarlarına aldıklarını söyledi. İhracata başladıkları dönemden bugüne kadar 3 kıtada 40 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını, uzun vadede global markaların metal işleme konusundaki en büyük partneri olmayı ve orta vadede ihracat paylarını yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Şirketin 2024 yılında 50 yılı devireceğini vurgulayan Sönmez, dijitalleşmeye büyük önem verdiklerini, 2 yıldır ciddi bir dönüşüm sürecinde olduklarını, bu sürecin önümüzdeki yıl da devam edeceğini, daha çok üretime yönelik robotik sistem ve makine yatırımı gerçekleştireceklerini, bu dönüşümlerin bir yansımasının da markalaşma alanında olacağını söyledi.