Beton dayanıklılığı deyince ilk akla gelen beton dayanımı ve korozyon oluyor. Korozyon betonun içine girmesini istemediğimiz su ve kimyasalların demir donatıyı paslandırması çürütmesi olarak özetlenebilir. Betonun hizmet ömrü süresince işlevini sürdürecek ürünlerin kullanımının çok önemli olduğunu kaydeden Esen Turan, “Beton dayanıklılığı, hava koşullarından (donma-çözülme etkisi), sülfatlı asitli sulardan etkilenme ile azaldığından ve de XYPEX uygulaması bu etkilenmeyi engellediği için beton durabilitesine pozitif etki yapar.” dedi.

BETON DAYANIMINI EN AZ YÜZDE 10 ARTIRIYOR

Xypex ürünlerinin su yalıtımı ve dayanıklılık özelliğine sahip olduğunu açıklayan Turan, sözlerine şöyle devam etti: “Katkı veya sürme olarak kullanıldığında betonun bir parçası halini alarak, betonu suya karşı geçirimsiz yapar ve referans numune ile karşılaştırdığımızda ise 28 gün sonunda beton dayanımının en az yüzde 10 arttığı gözlemlenmiştir.”

Sika Türkiye, Sika Day'ı Türkiye'de Eş Zamanlı Kutladı Sika Türkiye, Sika Day'ı Türkiye'de Eş Zamanlı Kutladı

ÜÇ ANA GRUPTA SUNULUYOR

Turan, Beton üretilirken karışıma eklenen katkı ürünler betonun direkt olarak su geçirimsiz vasfına sahip olmasını sağlar diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Xypex ürünleri üç ana grupta toplanıyor: Sürme, katkı ve tamir tıkama. Sürme malzemeler Xypex Concentrate ve Xypex Modified mevcut, bitmiş, eski yapılarda tercih ediliyor. Yoğun olarak tercih edilen ürünümüz katkı tipidir. Katkı Xypex Admix C-1000 ve Admix C-1000 NF olarak adlandırılmaktadır. Betonun tüm kapiler boşluklarında kristal üretimini sağlar. Bu vesileyle dolaylı olarak betonun dayanımı da arttırır.”

Betonun sınıfının değişmeyeceğinin altını çizen Turan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Düşük kaliteli bir betonu iyileştirmek amaçlı kullanılmaz. Bir de çok bilinen, tanınan büzülme yapmayan ve çabuk priz alan tamir tıkama ürünümüz olan Xypex Patch'n Plug var. Betonda yerleştirmeye bağlı meydana gelebilecek segregasyon, soğuk derz, peteklenme gibi kusurları tamir etmekte, kılcal çatlakları tie-rod deliklerini tıkamakta kullanılır. Bu ürünümüz ile ilgili çok üzüldüğümüz bir konu, piyasada bulunan düşük maliyetli ve zayıf malzemelerin kullanımı sonucu ortaya çıkan hataların ve başarısızlıkların Xypex Patch'n Plug ürünümüz ile giderilmeye çalışılmasıdır. Halbuki biz Xypex'in inşaatlarda tüm dünyada olduğu gibi bir sistem olarak yer almasını arzu etmekteyiz. Xypex'in başarısı sadece Xypex ürün sistemine mal edilmelidir diye düşünüyoruz."

Editör: Merve Kaya