Romanya'da distribütörü Anadolu Automobil Romania (AAR) ile faaliyet göstermekte olan Karsan'ın 240 aracı Romanya'da hizmet vermeye başlayacak.

Karsan tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’nın da ulaşım altyapısının elektriklenmesinde öncü bir rol üstlenen Karsan, geliştirdiği yüksek teknolojili modelleriyle birçok ülkenin dikkatini çekmeyi başarıyor.

İKLİMLE BAĞLANTILI HASTALIKLARLA MÜCADELE İKLİMLE BAĞLANTILI HASTALIKLARLA MÜCADELE

Küreselleşme yolunda büyük adımlar atan Karsan, Avrupa pazarında yaptığı anlaşmalarla çalışmalarının karşılığını almaya devam ediyor. Bu doğrultuda şirket, önemli ana pazarlarından birisi olan Romanya’da, art arda kazandığı ihalelerle pazar payını hızla artırıyor.

ELEKTRİKLİ ŞEHİR İÇİ MİNİBÜS VE OTOBÜS PARKINDA İLK SIRA KARSAN’IN

2019 yılından bu yana 15 şehirde 180 adetlik elektrikli araç parkına ulaşan Karsan, Romanya'da kısa süre önce kazanıldığı Chitila ihalesiyle de bu rakamı, yıl sonunda 240 araca yükseltecek.

Yüksek teknoloji ürünü olan elektrikli araçlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Karsan, Chatrou tarafından yayınlanan rapora göre 2019-2022 yılları arasında Romanya’daki en büyük elektrikli minibüs ve otobüs parkına ulaştı.

Yaşanan sevindirici gelişmeleri değerlendiren Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, Romanya’nın Karsan için çok değerli bir pazar olduğunu belirtirken, Romanya'nın toplu taşıma konusunda elektrikli dönüşüme çok hızlı uyum sağlayan bir ülke olduğunun altını çizdi. Romanya'nın yaşadığı bu teknoloji dönüşüm hızına, 6 metreden 18 metreye kadar tüm boyutlardaki yüksek teknolojili elektrikli araçlarıyla cevap verdiklerini söyleyen Baş, teknolojik dönüşüme hızla ayak uydurma anlamında Karsan markasının dinamizmiyle, Romanya’nın dinamiğinin birbiriyle oldukça örtüştüğünü söyledi.

2018 yılından beri yüzde 100 elektrikli modelleri ardı ardına yollarla buluşturduklarını aktaran Baş, "2022 yılında Romanya’da elektrikli minibüs ve otobüs pazarında yüzde 21’lik paya ulaşarak ikinci sırada yer aldık. Romanya’nın 15 farklı şehrinde araçlarımız hizmet veriyor. Son olarak Chitila şehriyle imzaladığımız 23 elektrikli aracı kapsayan ihaleyle birlikte ülkedeki araç parkımız 240 adede ulaşacak. Romanya’daki bayimiz AAR ile burada daha da fazla Karsan elektrikli aracı yollara çıkarmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz." şeklinde konuştu.