Enerji sektörüne de kadın eli değdi. Çalışma hayatının içerisinde etkin rol oynamaya devam eden kadınlar artık elektrik sektörünün de öncelikleri arasında yer alıyor.

Sosyal sorumluluk projeleri yapan ve toplumsal yatırımlar gerçekleştiren UEDAŞ, çalışma hayatının en önemli sorunlarından olan iş dünyasında fırsat eşitliği ilkesinin önemini vurguluyor. Bu doğrultuda hareket ederek kadın istihdamını artırıyor; genel merkez ve ofislerin dışında artık saha çalışmalarında da kadınlara görev veriliyor.

Türkiye’de sanayinin ve çalışma yaşamının merkezi olarak ifade edebileceğimiz Marmara Bölgesi’nde Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da 3 milyonda fazla aboneye hizmet veren UEDAŞ iş hayatında fırsat eşitliği sağlayarak saha çalışma alanlarına kadınları da dahil etti.  Kadına yönelik istihdamın artmasına destek veren bu proje sayesinde çalışmak isteyen birçok kadın iş hayatında yer edinebilecek. Elektrik firmasının kadın istihdamı projesi kapsamında İlayda A. Bursa’nın ilk kadın “Sayaç İşlem Yetkilisi” olma önceliğine sahip oldu. İlayda A; “Erkek işi” olduğunu düşünerek endişelerle başladığı işinde başarılı olarak bütün bu endişeleri sağladığı başarıyla yok etti. “Kadınlar istedikten sonra her işin altından kalkabilir” diyor.

Sulu radyant paneller ile yüzde 30 enerji tasarrufu Sulu radyant paneller ile yüzde 30 enerji tasarrufu

KADIN HER ALANDA HER İŞİ BAŞARABİLİR

Elektrik firmasında üç ay önce çalışmaya başlayan İlayda A. Sayaç okuma işinde çalışabilmek için iki hafta süren “Saha Çalışması ve Oryantasyon” eğitiminden geçti. A. çalıştığı sektör ve yaptığı işle ilgili gelen tepkilerle ilgili şunları dile getirdi; “Kadın istihdamı projesi kapsamında UEDAŞ’a çalışmak için başvuruda bulundum. Başvuru yaptıktan sonra hemen işe alındım. Zorlu şartlara rağmen burada çalışmaya devam ediyorum çünkü kadınların her şeyi başarabileceğine inanıyorum. Bursa’da bu işi yapan ilk ve tek kadınım. İşim gereği çok fazla insanla karşılaşıyorum.  Hepsi bana ilk defa sayaç okuyan bir kadın gördüklerini söylüyorlar. Sonuç olarak azmim için tebrik ediyorlar. Bu aldığım geri bildirimler beni mutlu ediyor. Fakat bunun çok da büyütecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Kadınlar her şeyi yapabilir ve başarabilirler, yeter ki istek ve azim olsun. Elbette her işin kendine özgü bir zorluğu var. Bu nedenle kadınların da erkekler gibi her işi yapabileceğine inanıyorum. Aşırı fiziksel güç gerektirmediği sürece bu işleri yürütebileceğimizi düşünüyorum.”

Editör: Semra Çakmak